21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.31 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
25˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2018-03-05 19:54:04

Frances McDormand kimdir? | 90. Oscar ödülleri

Frances McDormand kimdir? sorusu merakla araştırılıyor. 90. Oscar ödüllerinde 2018'in En İyi Kadın Oyuncu ödülü Three Billboards Outside Ebbing, Missouri performansıyla Frances McDormand'a gitti. İşte Frances McDormand hakkında merak edilenler...

Frances McDormand kimdir? | 90. Oscar ödülleri
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

FRANCES MCDORMAND KİMDİR?

Frances Louise McDormand (d. 23 Haziran 1957, Chicago, Illinois), Akademi Ödüllü Amerikalı sinema, tiyatro ve televizyon oyuncusu. Üç kez En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday oldu. 1996 yılında Coen Kardeşlerin Fargo filminde canlandırdığı hamile polis memuru Marge Gunderson rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

Çocukluğu ve Gençliği

McDormand Chicago, Illinois'da doğdu. Kanadalı bir çift olan hemşire Noreen ve İsa'nın Havarileri kilisesi rahibi Vernon McDormand tarafından evlat edinildi. Gerçek annesi muhtemelen babasının kilisesinin üyelerinden biriydi. McDormand'ın kendisi gibi evlat edinilmiş üç kardeşi daha vardır. Bunlardan Dorothy A. McDormand, babasının kilisesinde papaz ve vaizdir.

Babasının görevi, kilisenin dağılan cemaatlerini yeniden toplamak olduğu için, McDormand'ın ailesi Illinois, Georgia, Kentucky ve Tennessee'deki pek çok küçük dindar kasabada yaşadı. Aile sonunda Pittsburgh, Pennsylvania'ya yerleşti ve McDormand 1975'te liseyi burada bitirdi. Bethany College'da tiyatro alanındaki eğitimini 1979'da tamamladı.

1982'de, Yale Üniversitesi School of Drama'da güzel sanatlar master derecesini kazandı. Öğrenimi sırasında Holly Hunter ile oda arkadaşıydı. Profesyonel olarak ilk kez, Trinidad ve Tobago'da, şair Derek Walcott'un yazdığı ve MacArthur Vakfı'nın mali destek verdiği bir tiyatro oyununda rol aldı.

Kariyeri

McDormand'ın oynadığı ilk film, Joel ve Ethan Coen'in de ilk filmi olan, 1985 yapımı Blood Simple oldu. O yıllarda McDormand, Coen Kardeşler, Holly Hunter ve yönetmen Sam Raimi ile Bronx'taki bir evde yaşıyordu.

Kariyerinin başlarında, filmlerdeki rollerinin yanı sıra, Hill Street Blues isimli polis dizisinin beşinci sezonunda Connie Chapman rolünü oynadı. 1988 yılında Tennessee Williams'ın İhtiras Tramvayı oyunundaki Stella Kowalski rolüyle Tony Ödülü'ne aday gösterildi. McDormand halen The Wooster Group adındaki deneysel tiyatro topluluğunun üyesidir.

McDormand, Fargo filminde "Marge Gunderson" rolünde.

McDormand 1980'lerin sonundan itibaren pek çok tiyatro ve televizyon yapımında rol aldı. Drama çalışmalarıyla eleştirmenlerden takdir topladı. Dört kez Oscar'a aday gösterildiği için saygın bir aktris olarak değerlendirilmektedir. 1988'de Mississipi Burning'deki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. 1996'da En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü Fargo'daki polis şefi Marge Gunderson rolüyle kazandı.

2000'de Almost Famous'taki endişeli anne rolüyle ikinci defa En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Bu rolüyle ayrıca Yayıncı Film Eleştirmenleri Derneği, Şikago Film Eleştirmenleri Derneği, San Diego Film Eleştirmenleri Cemiyeti, Güneydoğu Film Eleştirmenleri Derneği ve Florida Eleştirmenler Çevresi'nin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu oyunu aldı. 2000 yapımı Wonder Boys'taki rolüyle de Yayıncı Film Eleştirmenleri Derneği, Florida Eleştirmenler Çevresi ve Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği tarafından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçildi.


McDormand'ın üçüncü En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı 2006 yılında, 2005 yapımı North Country filmindeki rolüyle geldi, ancak ödülü Rachel Weisz kazandı.Jennifer Aniston, Catherine Keener ve Joan Cusack'in oynadığı, Nicole Holofcener'ın yönettiği Friends with Money isimli kara komedi filminde de rol aldı ve bu rolü için Bağımsız Ruh Ödülü kazandı.

Etiketler