2022-06-28 13:20:41 | Son Güncelleme : 2022-06-28 15:41:57

Kahpe Bizans hangi filmde geçiyor? Cüneyt Arkın’ın Kahpe Bizans yorumu

Cüneyt Arkın’ın vefat haberinin ardından usta oyuncu hakkında yapılan araştırmalar da yoğunlaşmaya başladı. Malkoçoğlu, Kara Murat ve Battal Gazi karakterleriyle hafızalara kazınan Arkın’ın tarihi anlatan uyarlama filmlerinde sıklıkla kullanılan “Kahpe Bizans” ifadesi araştırılan konular arasında yerini aldı. ‘Kahpe Bizans’ isimli sinema filmi hakkında yapmış olduğu yorumlar nedeniyle filmin yönetmeni Gani Müjde’yle yaşamış olduğu gerginlik de “Kahpe Bizans hangi filmde söyleniyor?”, “Cüneyt Arkın Kahpe Bizans hakkında ne yorum yaptı?” soruları ile birlikte yeniden gündeme geldi.

Kahpe Bizans hangi filmde geçiyor? Cüneyt Arkın’ın Kahpe Bizans yorumu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın’ın vefat haberi, tüm ülkeyi büyük bir üzüntüye boğdu. Oynadığı filmlerle gönüllerde taht kuran, masal kahramanı olarak adlandırılan Cüneyt Arkın’ın sevilen filmi ‘Battal Gazi’de kullanmış olduğu ‘Kahpe Bizans’ ifadesi, günün en çok araştırılan konularından biri oldu. Diğer taraftan ‘Kahpe Bizans’ filmi için yapmış olduğu eleştiriler nedeniyle filmin yönetmeni Gani Müjde ile yaşamış olduğu gerginlikle de bilinen Cüneyt Arkın’ın o dönemlerde film hakkında yapmış olduğu açıklamalar da merak edildi. Peki Cüneyt Arkın Kahpe Bizans hakkında ne demişti? Cüneyt Arkın Kahpe Bizans ifadesini hangi filmde kullandı? Detaylar haberimizde…

“SENİ BEKLEYECEĞİM, KAHPE BİZANS’IN YİĞİT GÜZELİ”

Oynadığı tarihi filmlerle Türk insanının kahraman ruhunu yansıtan Cüneyt Arkın, özellikle Malkoçoğlu, Kara Murat ve Battal Gazi filmleriyle tüm zamanların en sevilen isimlerinden biri oldu. Bu filmlerde söylediği cümlelerle hafızalara kazınan usta oyuncunun bazı replikleri ise hala araştırılmakta. Özellikle Battal Gazi serisinde aşık olduğu kadın için kullandığı, “Seni bekleyeceğim, kahpe Bizans’ın yiğit güzeli Elanora…” repliği, unutulmayan replikler arasında yer alıyor.

“BİR MİLLETİ MİLLET YAPAN DEĞERLER VARDIR”

Kara Murat, Malkoçoğlu gibi tarihi kahramanları pek çok kez beyazperdede canlandırmış olan Cüneyt Arkın, Gani Müjde’nin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı ‘Kahpe Bizans’ isimli sinema filmi hakkında yapmış olduğu yorumlarla çok konuşulmuştu. Arkın, filmi Gani Müjde’yle birlikte izlediklerini fakat izlerken sıkıldığını ifade etmişti.

Filmle ilgili sorulan sorulara, “Gani çok iyi niyetli biri. Reaksiyonumu merak ettiği için çağırdı, izledik. Ortaya bir para konmuş, bir şey yapılmış. Çok konuşmak istemem ama filmden pek bir şey anladığımı söyleyemem ben. Tarihi film mi yoksa komedi filmi mi? Yani Gani de biraz ortada kalmış sanki. Sanki tarihle dalga geçmek istemiş de tepkilerden çekinip bunu tam ortaya çıkaramamış gibi.” sözleri ile cevap veren Arkın, filmde tarihi değerlerle dalga geçiliyor olmasını da ağır bir şekilde eleştirmişti.

Usta oyuncunun, “Bir milleti millet yapan değerler vardır. Bizim milletimizin en önemli özelliği kahramanlığıdır. Bizi ayakta tutan en önemli değer, onlarca kahramanlık destanıdır. Dünyanın en gelişmiş sineması olan Amerikan sineması kendi değerleriyle dalga geçiyor mu? Rocky filmiyle bugün başka birileri alay ediyor mu? Onlar değerlerini korumaya çalışıyorlar.” sözleri, Gani Müjde ile aralarında tatlı-sert bir tartışmaya da neden olmuştu.

“TÜRK SİNEMASI İÇİN YERİ DOLDURULAMAZ BİR BOŞLUK”

Senarist ve yönetmen Gani Müjde, Cüneyt Arkın’ın kaybına dair yaşadığı derin üzüntüyü dile getirdi. Arkın’ın vefatını, ‘Türk sineması için yeri doldurulamaz bir boşluk’ olarak ifade eden Gani Müjde, usta oyuncu ile dostluklarının bir tür nefret ilişkisiyle başladığını söyledi. Müjde, “Kahpe Bizans'ı çekmiştik. Türk sinemasıyla ilgili olduğunu öğrenince bu hoşuna gitmemiş. Onun söylemleri de kötü bir intiba bırakacaktı film için. Onu ikna etmemiz gerekiyordu. Arayıp görüşmek istedik. Kabul etti, filmi beraber izledik. Sonra filmi beğendi. O günden sonra da dost olduk.” şeklinde konuştu.

Tarık Akan ve bazı önemli isimler için ölümlerinin bir kayıp olmadığını ifade eden Gani Müjde, Cüneyt Arkın ile ilgili sözlerine, “O bir köşe taşı. Nitekim ölmedi, ardından bir boşluk bıraktı. Öylesi bir hacmi vardı ki, öylesi derin izler bıraktı ki, bunun sadece bir ölüm olduğunu söyleyemeyiz. Derin bir boşluk. Bu nedenle çok üzgünüm.” şeklinde devam etti.