22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-18 00:20:28

Leman Sam'ın 'Araplar' tweeti hakkında suç duyurusu

Ünlü sanatçı Leman Sam'ın Twitter adresinden Araplara yönelik paylaşımı kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmıştı. Malatya'da yaşayan Yakup Özünver isimli vatandaş, Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Leman Sam'ın ifadesinin alınması ve hakkında iddianame düzenlemesi talep ediliyor.

Leman Sam'ın 'Araplar' tweeti hakkında suç duyurusu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Leman Sam geçtiğimiz günlerde Arap toplumu hedef alarak Twitter adresinden yaptığı paylaşımla tepki çekmişti. Sam'ın aynı zamanda başka milletleri de açıkça tahkire den paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Paylaşımalara yönelik artan tepkilerin ardından Leman Sam hakkından suç duyursunda bulunuldu.

HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK

Malatya’da yaşayan Yakup Özünver isimli vatandaş, avukatları Ömer Faruk Ceylan, Cengiz Yılmaz ve Mehmet Mustafa Özünver aracılığı ile Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şarkıcı Leman Sam hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığa verilen suç duyurusunda Leman Sam’ın attığı tweet ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddia edilerek hakkında dava açılması isteniliyor.

'SONU YAĞMADIR BUNUN'

Avukatlar aracılığı ile savcılığa verilen Yakup Özünver’in suç duyurusunda şu ifadelere yer veriliyor:

"Sanatçı olduğu iddia edilen Leman Sam, twitter hesabından ‘Yıllar önce bu soysuz Araplara tepkili olduğum içi uzun süreli linçe maruz kalmıştım, şimdi herkes ne mal olduklarını anladı. Daha bunlar iyi günler, ekmeğe ortak yakında toprağa da ortak olacaklar. Bıçaklamalar tecavüzler, sonu yağmadır bunun. Hiç şikayet etmeyin göz göre göre geldi.” diyerek halkın bir kesimini diğer kesimine karşı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir.

TOPLUM HASSASLAŞTIRILMIŞTIR

Şöyle ki; Suriye’de yaşanan iç savaş neticesinde takribi 4 milyon kişi geçici koruma kapsamında Türkiye’de bulunmaktadır. Bunların kahir ekseriyeti de Araplardan oluşmaktadır. Devletimizin, yıllardır koruma altına aldığı bu kişiler, ciddi bir siyasi malzeme konusu yapılmış ve toplum bu hususta ciddi manada hassaslaştırılmıştır.

Ağustos ayında Ankara Altındağ’da çıkan olaylar, toplumun ne denli kırılgan olduğunu da ortaya koymaktır. Hal böyle iken, Twitter platformunda 120 binden fazla takipçisinin olduğu şüpheli, gayet rahat ve umursamaz bir şekilde göçmenleri hedef göstermiş ve halkın kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Gereğinin yapılarak iddianame tanzim edilmesi gerekmektedir.

Suç duyurusunda Leman Sam’ın ifadesinin alınarak TCK 216 maddesi kapsamında işlem yapılması ve iddianame tanzim edilmesini isteniyor.

Etiketler