2021-12-20 15:30:58

Marie Antoinette kimdir? ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünün sahibi Marie Antionette neden öldü?

“Marie Antionette kimdir?” sorusu, Hülya Avşar’ın “Gerekirse ekmek yiyeceğiz” yorumundan sonra internet üzerinden en sık sorulan sorular arasına girdi. “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözüyle tanınan Fransa Kraliçesi Marie Antionette, büyük bir açlık ve sefalet çeken Fransız halkı için kullandığı bu sözlerle tüm dönemlerin en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Hülya Avşar’ın ekonomi ile ilgili yapmış olduğu yorumdan sonra akıllara gelen Marie Antoinette için internet üzerinden araştırma yapanlar, “Marie Antionette kimdir?”, “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözünün sahibi Marie Antoinette neden öldü? sorularına cevap arıyor.

Marie Antoinette kimdir? ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünün sahibi Marie Antionette neden öldü?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Fransa ve Avusturya ilişkilerini iyileştirmesi amacıyla Fransa Veliahtı Louis Auguste ile evlendirilen Avusturya kökenli Marie Antionette, Fransa’nın içinde bulunduğu zorlu yaşam koşullarında sefalet çeken Fransız halkı için söylediği iddia edilen “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözleriyle tanınmaktadır. Türkiye ekonomisi ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara vermiş olduğu cevaplarla dikkatleri üzerine çeken Hülya Avşar, “Gerekirse simit yiyeceğiz” söyleriyle Marie Antionette’ye benzetildi ve vatandaşların internet üzerinden yoğun bir araştırma başlatmasına neden oldu. Peki Marie Antionette kimdir? ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünün sahibi Marie Antionette neden öldü? İşte detaylar…

MARIE ANTIONETTE KİMDİR?

2 Kasım 1755 tarihinde Viyana’da dünyaya gelen Marie Antionette, Kutsal Roma İmparatoru I. Franz ve Hasburg İmparatoriçesi Maria Theresa’nın 15. çocuğudur. Bir soylu olarak yetiştirilmiş olan Marie Antionette, Avusturya ve Fransa ilişkilerinin iyileştirilmesi ve ittifak durumunun sürdürülebilmesi için 1770 tarihinde Fransa veliahtı Louis Auguste (XVI. Louis) ile evlendirilmiştir. Bu evlilikle birlikte Fransa’ya gelmiş olan Marie, Avusturya kökenli olması nedeniyle hoş karşılanmamıştır. ‘Avusturya Temsilcisi’ tanımından hayatı boyunca kurtulamayan Marie Antionette, hiçbir zaman Fransız olarak görülmemiştir.

Evlendiğinde henüz 15 yaşında olan Marie, uzun bir süre çocuk sahibi olamadı. 1774 yılında Fransa Kralı XV. Louis’in ölümüyle birlikte XVI. Louis ve Marie Antionette, Fransa’nın yeni kral ve kraliçesi oldular. Genç yaşta kral ve kraliçe olan çift, zor günler geçirmekte olan Fransa’da hüküm sürmek durumunda kaldılar. Kraliçe olduğunda henüz 19 yaşında olan Marie Antionette, taç takma töreninde gösterilen büyük ilgi ve sevinçten sonra, açlık ve sefalet çeken Fransa halkı için “Kendi talihsizliklerine rağmen bize bu kadar iyi davranan bu insanları gördüğüm için, onların mutluluğu için kesinlikle daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Kral bu gerçeği görüyor.” sözlerini sarf etmiştir.

‘EKMEK BULAMIYORLARSA PASTA YESİNLER’

Fransa’nın büyük bir sefalet çektiği dönemlerde hüküm süren Marie Antionette’in büyük bir üne kavuşmasını sağlayan ve onunla özdeşleşen ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünü bu dönem söylediği iddia edilir. Fakat söylemiş olduğu söz, çevirilerdeki farklılıklardan dolayı günümüze yanlış bir şekilde aktarılarak gelmiştir. Antionette’in Fransızca olarak kullanmış olduğu 'Qu’ils mangent de la brioche’ sözünde geçen ‘brioche’ zamanın Fransa’sında kahvaltıda tüketilmekte olan tatlı bir Fransız ekmeğidir. Çevirilerde farklı anlamlar kazanmış olan bu cümlenin, Marie Antionette’ye ait olduğu da hiçbir zaman tam olarak kanıtlanamamıştır.

MARIE ANTIONETTE NASIL ÖLDÜ?

Kraliçe olduktan sonra Fransa mahkemelerinde görev alan Marie Antionette, bu süreçte birçok zorluk yaşadı. Zorlu bir ortam olan Fransa Mahkemesi’nde cinsel ilişkiler, siyasi entrikalar, dedikodular oldukça fazlaydı. En başta konumundan ve mahkeme ortamlarından keyif alan Marie Antionette, zaman geçtikçe politikadan ve mahkeme ortamlarından sıkılmaya, nefret etmeye başladı. Ayrıca bu süreçte çok sayıda düşman edinerek birçok dedikodu ve entrikanın da hedefi oldu.

Aynı süreçte, kralla uzun süredir çocuklarının olmaması gibi konular da çeşitli dedikodu ve entrikaların malzemesi haline geldi. Hatta aldatmaya kadar birçok konunun hedefi haline geldiler. Bunlarında sonucunda görüştüğü kişilerin sayısını azaltan ve çevresinde seçici davranmaya başlayan Kraliçe Antionette, yakın çevresiyle eğlence ve lükse para harcamaya başladı. Gittikçe fakirleşen Fransız halkı, Anitonette hakkında çıkan dedikoduları öğrenmeye başladı. Fransa halkı fakirleşirken para harcamaya devam eden ve kendisine yeni kıyafetler ve mücevherler alan Marie Antionette’in umursamazlığı gün geçtikçe artıyordu. Bunun sonucunda halktan tepki almaya başladı ve kendisine duyulan nefret gün geçtikçe arttı.

FRANSIZ DEVRİMİ'YLE GELEN İDAM

Korsan yayınların da hedefi haline gelen Kraliçe Antionette, dergilerde Kralı aldatırken resmedildi. Dergilerdeki resimler ve iddialar Marie’nin namının kötü bir şekilde yayılmasını hızlandırdı. Bu süreçte Marie Antionette, kendisi için yapay bir köy inşa ettirdi ve zaman geçirmek için köylülerin giydiği kıyafetleri giyerek çoban, sütçü gibi köylü halkının yaptığı işleri yapmaya başladı. Halk, kendileriyle dalga geçtiğini düşündükleri Kraliçe’ye daha büyük bir kin beslemeye başladı. Evlendikten 8 sene sonra ilk çocuklarını kucaklarına alan Kral Louis ve Kraliçe Antionette, çok zaman geçmeden ikinci ve üçüncü çocuklarına da sahip oldular. Çocuk sahibi olduktan sonra daha mütevazi bir hayat yaşamaya başlayan Antionette hakkındaki dedikodular tüm mütevazi hayatına rağmen sona ermedi.

Siyasete ve alınan politik kararlara karışma yetkisi olmayan Kraliçe için halk tam tersini düşünmeye başlamıştı. Alınan politik kararların ve kötü yönetimin sebepleri arasında Kraliçe Antionette’nin olduğunu düşünen Fransız halkı, Kraliçe yüzünden Kralı da suçlamaya başladı. Bardağı taşıran son damla ise Kraliçe Antionette’nin haberi olmadan kendisi için yaptırılan çok pahalı bir elmas gerdanlık oldu. Fakat bu gerdanlık, Fransız askerlerinin paraya ihtiyaç duyduğu bir dönemde gelmesi ve çok pahalı olması nedeniyle Kraliçe tarafından reddedildi. Fakat bu bile halkın öfkesini dindirmeye yeterli olmadı.

Kraliçeye karşı büyük bir kin ve öfke duyan Fransız halkı birleşmeye ve isyan etmeye karar verdi. İflasın eşiğine gelen Fransa, bu süreçte birçok meclis ve toplantı sonrasında çözüme varamadı ve en son 1789 tarihinde Paris’te toplanan halk, Fransız Devrimi’ni başlattı. Devrim sonucunda da Kral Louis ve Kraliçe Marie Antionette başta olmak üzere çok sayıda soylu hapse attırıldı. 14 ay hapis hayatı yaşayan Marie Antionette, 16 Ekim 1793 yılında 38 yaşında giyotinle idam edildi.

Etiketler