• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  115171
 • up
  USD
  6.1578
 • up
  EURO
  6.6877
 • down
  GBP
  7.9535
 • up
  Altın
  323.746
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 21.09.2018 - 19:53 Yorum : 0

21 Eylül HADİ İpucu Sorusu ve Cevabı! Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir?

21 Eylül HADİ İpucu Sorusu ve Cevabı! Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir? Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir sorusu araştırılıyor.. Hadi ipucu 21 Eylül sorusu yayında. “Gemicilik terimlerine ne kadar hakimiz? "Az çok bilirim, çok hakim değilim" diyenlerin oldukça işine yarayacak bir ipucumuz var bugün Acaba gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir?

21 Eylül HADİ İpucu Sorusu ve Cevabı! Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir?

HADİ yarışması tüm hızıyla devam ediyor. 21 Eylül Hadi ipucu sorusu ve cevabı! Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir? Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir sorusu araştırılıyor.. Hadi ipucu 21 Eylül sorusu yayında. “Gemicilik terimlerine ne kadar hakimiz? "Az çok bilirim, çok hakim değilim" diyenlerin oldukça işine yarayacak bir ipucumuz var bugün Acaba gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir? 

Gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir sorusu araştırılıyor. Hadi ipucu 21 Eylül sorusu yayında. 21 Eylül’de Hadi’de ipucu olarak, “Gemicilik terimlerine ne kadar hakimiz? "Az çok bilirim, çok hakim değilim" diyenlerin oldukça işine yarayacak bir ipucumuz var bugün Acaba gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir? Ufak bir araştırma yeterli olacaktır?” sorusu soruldu vatandaşlar cevabı aramaya başladılar.

21 EYLÜL 20.30 HADİ İPUCU SORUSU VE CEVABI İÇİN TIKLAYIN

Soru: Gemicilik terimlerine ne kadar hakimiz? "Az çok bilirim, çok hakim değilim" diyenlerin oldukça işine yarayacak bir ipucumuz var bugün Acaba gemilerin en önde bulunan baş taraflarına ne ad verilir? Ufak bir araştırma yeterli olacaktır?

Cevap:Bir geminin teknesi uzunluğuna olmak üzere üç kısma bölünmüştür: Baş kısım (pruva: forepart), Orta kasara (vasat: amidship) ve Kıç kısım (pupa: afterpart).Gemi teknesine perspektif bir görünüşten bakarsak; Baş kısım, Baş bodoslama (Stern) da, Kıç kısım Kıç bodoslama (Stern) da son bulur. Tekne içindeki herhangi bir bölüm veya yeri tarif edebilmek için, baş bodoslama yönünde olanlar için Baş tarafta, kıç bodoslama yönünde olanlar için Kıç tarafta terimleri kullanılır. Örneğin, teknenin köprü üstünde duran bir Gemici için, zincirlik geminin baştarafındadır, baca geminin kıç tarafındadır. Gemi teknesi boyunca uzatılan herhangi bir doğru hat, baş-kıç yönünde (fare and aft) diye anılır. Geminin bodoslamalarını birleştiren doğru çizgiye de Pruva pupa hattı(fare and aft midship line) denir. Gemi planlarında bu çizgiyi gösteren doğruya “Merkez hattı” (Centre line) adı verilir. 

Hadi Nedir?

Geçtiğimiz haftalarda AppStore’larda yerini alan HADİ artık Androidlerin de cebine girdi. Binlerce kişi tarafından aynı anda canlı oynanabilen yarışma; günde iki kez yayınlanıyor. Yarışmacıların binlerce lira gerçek parayı 12 soruyu bilmeleri durumunda kazandığı yarışmada; eğlence ve heyecan bir arada. Her gün aynı saatte sadece on iki soruluk yarışma boyunca canlı yayınlanan yarışmaya erişmek için Hadi uygulamasını indirmek yeterli. Uygulamayı kullanmak ise tamamen ücretsiz. Yapılması gereken tek şey, daha önce bildirilen yarışma saatinde uygulamayı açık tutmak. Akabinde telefon ekranını dolduran sunucu; canlı yayında soruları ardı sıra soracak; oyuncular ise çoktan seçmeli cevapları tek bir tık ile yanıtlayacak. Yanıtlama süresi ise on saniye. Yarışma sırasında yarışmacılar canlı yayında yazışabiliyor, arkadaşını yarışmaya üye edenler ise ekstra can hakkı kazanıyor.

Hadi, mobil dünyada bilgisine güvenenlerin yeni trendi olarak dikkat çekiyor.

Aralarında 15 yıldan fazla sürede onlarca dijital ürüne imza atmış; Emre Ulusoy, Gökhan Örün ve Lenasoftware ekibinin bulunduğu, tecrübeli yönetim kadrosu ve yurtdışı kaynaklı yatırımcıları ile Hadi; “cepteki televizyon” teriminin karşılığı olmak amacıyla teknoloji alanında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber