• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  110115
 • down
  USD
  5.7673
 • down
  EURO
  6.4129
 • down
  GBP
  7.6209
 • down
  Altın
  273.493
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 24.06.2018 - 02:35 Yorum : 0

Ağrı seçim sonuçları açıklandı mı? | 2018 Ağrı seçim sonuçları oy oranları sorgula

Ağrı seçim sonuçları açıklandı mı? 2018 Ağrı seçim sonuçları oy oranları sorgulama ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27. dönem milletvekili genel seçimi sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizde olacak. Cumhurbaşkanı ittifak ve Ağrı milletvekilleri oy sonuçları yeni meclis dağılımı tgrthaber.com.tr'den takip edebilirsiniz. Ağrı ve tüm illerin 2018 seçim sonuçları anlık olarak yayınlanacak.

Ağrı seçim sonuçları açıklandı mı? | 2018 Ağrı seçim sonuçları oy oranları sorgula

Ağrı seçim sonuçları açıklandı mı? Türkiye genelinde en çok merak edilen ve araştırılan 'cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27. dönem milletvekili genel seçimi sonuçları açıklandı mı?' oldu. Seçme hakkını kullanmak üzere sandığa gidecek olan vatandaşlar da büyük bir heyecanla 2018 seçim sonuçlarını beklemeye koyuldu. Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek cumhurbaşkanlığı için kıyasıya bir yarışa sahne olacak. 24 Haziran seçimleri esnasında ve sonrasında canlı seçim haberlerini ve son gelişmeleri tgrthaber.com.tr üzerinden görüntülemek için takipte kalın!

2018 Ağrı Seçim Sonuçları için tıklayın

Nasıl oy kullanacağınızı biliyor musunuz? (Seçim testi) Nasıl oy kullanacağınızı biliyor musunuz? (Seçim testi) 24 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanacağınızı biliyor musunuz? Kaç tane oy pusulası kullanılacak, hangi durumda oylar geçerli hangi durumda geçersiz sayılacak? İşte size bunu ölçmek için fırsat. Aşağıdaki durumlarda oy geçerli mi, geçersiz mi? Testi çöz, seçime dair bilgilerini pekiştir. (CEVAPLAR FOTO GALERİNİN SONUNDA)

SEÇİM YASAKLARI NELERDİR?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, çay bahçelerinin oy verme günü kapalı olması gerektiğine karar verdi.

- 4 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.

- Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.

- Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

 - Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

- Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ TUR TARİHİ BELLİ Mİ?

24 Haziran'da yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

NASIL OY KULLANILACAK?

Yüksek Seçim Kurulu'nun seçmenler için hazırladığı "Nasıl oy kullanacağım?" Kılavuzunda oy kullanmaz süreci 6 adımda anlatılmış. İşte 2018 seçimlerinde oy kullanma adımları:

Seçmenlerin oy kullanabilmesi için sandık kuruluna T.C. Kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve asker kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeleri gerekiyor.

Eğer resmi kimlikte T.C. kimlik numarası yoksa kişinin oy kullanabilmesi ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart.

Kimliğinizi verdikten sonra Sandık kurulu görevlisi kimliğinize göre sandık seçmen listesinde olup olmadığınızı kontrol edecek.

Seçmen listesinde iseniz görevliler size sandık kurulu mührü ile mühürlenmiş oy zarfı ile birlikte, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimine ait 2 ayrı birleşik oy pusulasını ve Evet/Tercih mührünü verecekler. Bunlarla oy verme kabinine girip tercih ettiğiniz Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ilgili bölüme mühür basın.

Mührü basarken dairenin dışına taşırmamaya özen göstermek gerekiyor. Mührün kurumasını bir müddet bekledikten sonra, birleşik oy pusulalarını yazılı alan dışa gelecek şekilde ayrı ayrı katlayıp aynı zarfa koyun.

Kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa bizzat atın. Evet/Tercih mührünü sandık kuruluna teslim edin.

Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın ve kimlik kartınızı alın.

NEREDE OY KULLANACAĞIM SORGULAMASI

Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Nitekim sandık sorgulama için de YSK adaylardan T.C. kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı oldukları sıra no bilgisini istiyor. Aşağıdaki bağlantılar ile erişebileceğiniz sorgulama sayfasında T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, sıra no bilgisini ve ekranda gördüğünüz resimdeki harfleri hemen altındaki alana girdikten sonra "sorgula" butonuna tıklayarak 24 Haziran seçimlerinde hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber