22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %56
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2018-02-21 19:35:39

Börü dizisi Ne Zaman? | Börü'de Reina Katliamı Sahnesi | Börü Ne Demek?

Star TV yeni dizisi Börü ile ekranlarda fırtınalar estirmeye hazırlanıyor. 6 bölümden oluşan Börü dizisi ne zaman başlayacak? Konusu Polis Özel Harakat'ın operasyonlarından oluşan Börü'nün konusu ne, Börü ne anlatıyor? Börü dizisinin oyuncuları kimler? Börü dizisi Star TV'de 28 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Dizinin oyuncuları arasında Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu ve Cüneyt Arkın'ın oğlu Murat Arkın gibi isimler var. Peki Börü ne demek? İşte Börü dizisi ile tüm ayrıntılar ve haberler...

Börü dizisi Ne Zaman? | Börü'de Reina Katliamı Sahnesi | Börü Ne Demek?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Star TV, Dağ II filminin yazarı ve yönetmeni Alper Çağlar'ın yeni projesi BÖRÜ ne zaman başlayacak?  Peki Börü dizisinin oyuncu kadrosunda kimler yer alıyor? Börü ne zaman başlayacak? Börü dizisinin yayın tarihi ve oyuncu kadrosu belli oldu.  Serkan Çayoğlu'nun da rol aldığı fragmanda, Reina benzeri bir eğlence mekanına gelen saldırgan otomatik silahla saldırdı. Reina saldırısının konu alındığı Börü'nün yeni fragmanı sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

BÖRÜ NE ZAMAN BAŞLIYOR? KONUSU NE?

6 bölümlük mini dizi Börü, 28 Şubat Çarşamba ilk bölümü ile Star ekranlarında başlıyor. Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan gerçek olaylardan esinlenen BÖRÜ, 1'er saatlik 6 bölümden oluşacak ve büyük finalini beyaz perdede yapacak.

Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşacak bölümlerin ardından, BÖRÜ'nün sinema filmi de 2018 sonbaharında vizyonda olacak. BÖRÜ, DAĞ film serisine imza atan CaglarArts ve Insignia ortaklığının, Star Yapım ile yeni ortaklığıyla hayata geçecek. Oyuncular, çekim öncesinde özel bir kampa girerek aldıkları üç aylık bir taktik eğitimle diziye hazırlandı.

 

BÖRÜ DİZİSİNİN OYUNCU KADROSU

BÖRÜ DİZİSİ TÜRK TELEVİZYONLARINDA BİR İLKE İMZA ATACAK

Börü'nün çekimlerinde RED WWAPON 8K kamera ile çekildi. Bu açıdan Türkiye'de bir ilk. Börü'nün tümbölümleri sinema prodükisyonu kalitesinde. Tüm ekipmanlar ve ve mekanlar gerçek. Çekimlerde mekatronikve efeks sistemleri kullanıldı. Börü dizisi için son dört senenin tüm mühim gerçek operasyonları mercekaltına alındı. Yani Börü dizisi için kanalın yapım stüdyosunun ortaklığında yayın hayatına başlayan ilk Türk dizisi olduğunu söyleyebiliriz.

BÖRÜ NE DEMEK? BÖRÜ NE ANLAMA GELİYOR?

Börü, eski Türkçe’den gelen sözlük anlamı ile kurt, yiğit, bahadır ve cesur anlamına gelmektedir. Kurt anlamına gelen bu ifade, mitolojik bir ifade de vermektedir. Yalnızca hayan olan kurt değil kutsal bir varlık olarak kabul edilen kurt için de kullanılmaktadır.

Eski Türklerde savaşçı kurt anlamına gelmektedir. Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı eserlerinde sık sık bahsettiği, Kürşad'ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır. Türkçe'de bir çok anlam içeren kelimedir. Kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır. Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmiştir. Türk mitolojisi'ne göre her yüzyılda ya da yarı yüzyılda bir gökten kut getiren gök mavisi büyük kurt anlamına da gelir.

BÖRÜ'DE OYNAYAN AHU TÜRKPENÇE KİMDİR?

Ahu Türkpençe dizide cesur Türk kadınını temsil ediyor. Sıcak çatışmalarda erkeklerin yanında yer alıyor. Dizide Asena karakterine hayat veriyor. Karakterinin öyküsü ise gerçek bir hayat öyküsünden alınmış.

BÖRÜ'DE OYNAYAN SERKAN ÇAYOĞLU KİMDİR?

Serkan Çayoğlu dizide Kaya karakterini canlandırıyor. Geçmişi hazin hikayelerle dolu ve sırlarınıhiç kimse bilmiyor. Polis Özel Harekata varlıklı bir aileden gelerek katılmış.

BÖRÜ'DE OYNAYAN MURAT ARKIN KİMDİR?

Murat Arkın dizide kendisine zıt karakterli Turan ile operasyonlara katılan Kemal Boratav karakterini canlandırıyor.

Etiketler