2022-07-04 13:59:11 | Son Güncelleme : 2022-07-04 14:10:59

RTÜK 'son ikazımızdır' diyerek duyurdu! Haber programlarında da 'Akıllı İşaretler' uygulaması

RTÜK, şiddet olaylarının düzensiz gösterimine karşı harekete geçti. Şiddet olaylarının özensizce gösterimi konusunda medyadan hassasiyet beklenen açıklamada, haber bülten ve programlarının tıpkı film ve diziler öncesi gösterilen akıllı işaretler uygulaması kapsamına alındığı belirtildi.

RTÜK 'son ikazımızdır' diyerek duyurdu! Haber programlarında da 'Akıllı İşaretler' uygulaması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde artan şiddet olaylarının düzensiz gösterimine karşı bir medya kuruluşlarına bir yazı gönderdi. Kurul, haber bülten ve programlarını 'Akıllı İşaretler' uygulaması kapsamına aldıklarını duyurdu.

RTÜK, yayıncı kuruluşlara "Haber bültenleri başta olmak üzere şiddet içerikli yayınlara dair son uyarı" başlıklı yazısında, yapılan araştırmalarda gazetelerde 'üçüncü sayfa haberi' olarak isimlendirilen haberlerin televizyon haberlerinde de ön plana çıktığı, haber bültenlerinin çoğunun "Whatsapp İhbar Hattı"na gelen içerikleri derleyerek bu tür şiddet görüntülerin ekranlarda çok fazla yer aldığı belirlendiği belirtildi.

Şiddet olaylarının işlendiği konu ve yayınlara, sadece haber bültenlerinde değil dizi filmlerde de yer verildiği belirtilen yazıda, fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddetin farklı kanallarda farklı içeriklerle yayınlandığı belirtildi.

Ayrıca, televizyon aracılığıyla meşrulaşan ve yaygınlaşan şiddetin, toplumsal yapıyı tehdit ettiği, ekranların her türlü şiddetten arındırılması beklentisinin de farklı kanallar aracılığıyla değişik ortamlarda yüksek sesle dile getirildiği hatırlatıldığı uyarı yazısında şiddet içerikli yayınlara ilişkin Üst Kurul'un, İletişim Merkezi'ne şikayetler geldiği, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla yapılan başvuruların da gereği için Üst Kurula iletildiği ifade edildi.

Kurul tarafından gönderilen yazıda yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Milletimizin son zamanlardaki en büyük şikayetlerinden olan şiddet olaylarının özensizce gösterimi konusunda medyamızdan azami hassasiyet bekliyoruz. Gerçek yaşamda şiddet dahil her türlü olayla karşılaşırız ancak, burada önemli olan ve üzerinde durulması gereken konu, şiddet içeren görüntülerin ekrana hangi amaçla, ne kadar ve nasıl yansıtıldığıdır. Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtları veya şehir güvenlik kamera görüntülerini hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamak hiçbir etik değere sığmaz. Reyting kaygısı asla insanlık onurunun önüne geçmemelidir. Cinayet, kavga ve kötümser olayları haberleştirmek ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamak hem ülkemize hem de milletimize büyük bir haksızlıktır. Televizyonlarda bu kadar yoğun olarak karşımıza çıkan şiddet, maalesef toplumun tamamını kuşatmış gibi gösterilmekte ve insanların yaşamındaki güvenlik algılarını değiştirmektedir.”

'YENİ DÜZENLEME ŞART'

Açıklamaya gelinen durumda yeni bir düzenlemenin şart olduğu not düşülerek şöyle devam edildi:

“Özellikle son dönemlerde canımızı emanet ettiğimiz, fedakar sağlık çalışanlarımıza yönelik asla olmaması gereken şiddetin ve bu görüntülerinin fütursuzca haber bültenlerinde yer alması kesinlikle kabul edilemez. Sağlık çalışanlarının güvenli bir ortamda hizmet vermelerini sağlamak, şiddeti caydırmak ve suçluların hak ettikleri biçimde cezalandırılmasını temin etmek için devletimiz elinden geleni yapmaktadır. Hizmet ortamının güvenliği ve hasta-hekim iletişimi aleyhinde algı oluşturan yayınların gündelik hayatın bir parçasıymış gibi sunulmasını anlayışla karşılamamız mümkün değildir. Haberler, genelde olumsuzlukları içerir diye bir olgu ile hareket edilmemelidir. Olumlu gelişmelerin de haber niteliği taşıdığını haberci dostlarımıza altını çizerek tekraren be ısrarla hatırlatıyoruz. Uluslararası medyanın çok önceden bir standarda bağladığı ölüm, kaza ve şiddet olaylarının ekranlara getirilme biçimine ilişkin yayıncılarımızın gerekli önlemleri almamasından dolayı haber programları ve bültenleri için yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. Bugüne kadar genel izleyici kategorisinde görülen ve özel bir uyarıcı akıllı işaret kullanılmayan haberlerde, son zamanlarda şiddet görüntülerinin sıklıkla yer alması, ne yazık ki, ailece izlenen bültenlerde, şiddet görüntülerini içeren haberlerin ağırlık kazanması yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştır. Haberlerin de akıllı işaretler uygulaması çerçevesine alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Çalışma tamamlandığında artık yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar.”

'SON İKAZ' HATIRLATMASI

Ayrıca açıklamada, şiddetle alakalı yayınların kurulca titizlikle takip edileceği ifade edilirken yayıncılara, ikazda bulunuldu. Uyarıda, “Bu bilgilendirme, Üst Kurul olarak daha önce defalarca yaptığımız hatırlatmalarımızın ardından yayıncılarımıza son kez ikazımızdır” ifadelerine yer verildi.