• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1059
 • up
  USD
  7.2281
 • up
  EURO
  8.565
 • up
  GBP
  9.768
 • up
  Altın
  479.392
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 21.08.2018 - 06:30 Yorum : 0

Kayseri Bayram namazı saati kaç? (Kayseri Kurban Bayramı namazı saatleri ÖĞREN)

21 Ağustos 2018 Kayseri bayram namazı vakti saati kaç? Bayram namazı kaç rekat ve bayram namazı nasıl kılınır? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu haberde... Kurban Bayramı namazı saatleri ÖĞREN

Kayseri Bayram namazı saati kaç? (Kayseri Kurban Bayramı namazı saatleri ÖĞREN)

Kayseri'de Bayram Namazı Saati kaç? İslam aleminin bu mübarek gününde kafalardaki soru bayram namazı saatleriydi. İslam aleminin büyük bir merakla beklediği Kurban Bayramı öncesi bayram namazını eda etmek isteyen milyonlarca vatandaşımız bayram namazı kaçta sorusunun cevabını arıyor. 2018 Kurban Bayramı Kayseri bayram namazı saatleri bu haberde...  Son dakika bayram namazı saatleri bu haberde. Kayseri'de Bayram Namazı Saati kaç diye merak ediyorsanız siz değerli okurlarımız için cevabı bu haberde... Kurban Bayramı için artık sadece saatler kaldı ve yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca vatandaşımız Kurban Bayramı saat kaçta sorusunun cevabını arıyor. Bayram namazı saat kaçta kılınacak? Bayram namazı nasıl kılınır? İşte il il Kurban Bayramı saatleri haberimizde...Türkiye'de il il Kurban Bayramı namazı saatleri belli oldu.  Müslüman âlemi, Kurban Bayramı namaz saatlerini merak içerisinde arıyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer tüm illerin 2018 Kurban Bayramı Namaz saatleri...

İŞTE İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİLETİ - TIKLA

​Ankara - İstanbul - İzmir Bayram Namazı saatleri 

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, HANGİ DUALAR OKUNUR?
Sual: Bayram namazı hangi günlerde kılınır?
CEVAP
Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır. 

Sual: Bayram namazı farz mıdır?
CEVAP
İşrak vaktinde, iki rekat bayram namazı kılmak, erkeklere vaciptir.

Sual: Bayram namazlarının şartları, Cuma namazının şartları gibi midir?
CEVAP
Evet. Ancak bayramlarda hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Sual: Ramazan bayramında namazdan önce ne yapılır?
CEVAP
Tatlı [hurma veya şeker] yemek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak müstehaptır.

Sual: Kurban bayramında namazdan önce ne yapılır?
CEVAP
Kurban bayramı namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmek müstehaptır.

Sual: Bayram namazları kaç rekattır?
CEVAP
Bayram namazları iki rekattır. Cemaat ile kılınır, yalnız kılınmaz.

Sual: Bayram namazı nasıl kılınır?
CEVAP
Şu şekilde kılınır:
1- Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhaneke” okunur.

2- Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

3- İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

Bayram namazına geç gelen
Sual: Bayram namazına geç yetişen ne yapar?

CEVAP
Diğer namazlardaki gibi, imam selam verince, kalkıp kılamadığı rekâtları tamamlar. İkinci rekâtta yetiştiyse, imam selam verince kalkıp Sübhaneke okur. Sonra, üç defa tekbir getirerek ellerini kulaklarına kaldırır, birinci ve ikincisinde iki yana bırakır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlar. Fatiha ve zamm-ı sûre okur, rükû ve secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar. İkinci rekâta da yetişemediyse, yukarıda bildirildiği gibi birinci rekâtı kılıp kalkar. Fatiha ve zamm-ı sûreden sonra, iki elini üç defa tekbir getirerek kaldırır. Üçüncüde yanlara bırakır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükûa eğilir. Secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

Sual: Teşrik tekbirleri ne zaman söylenir? Söylemek farz mıdır?
CEVAP
Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere “Teşrik tekbir”ini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. (Halebi-yi kebir)

Sual: Teşrik tekbiri nasıldır?
CEVAP

(Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd)

Teşrik tekbirleri 
Sual: Teşrik tekbirleri getirilen günlere ne denir?
CEVAP
Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince teşrik tekbiri okunur. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce’nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik deniyor.

 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber