Tgrt Haber

Böceklenen pirinç nasıl temizlenir? Böceklenen pirinç temizlenip yenir mi?

28 Ağustos 2023 10:18 - Güncelleme : 28 Ağustos 2023 10:18
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: Lezzet

Pirinç yemeklerde çok sık kullanılan gıda ürünlerinden biridir. Pirinç yanlış saklama şeklinden ve nemli yerde muhafaza edilmesinden dolayı böceklenebilir. Peki “Böceklenen pirinç nasıl temizlenir? Böceklenen pirinç temizlenip yenir mi?” İşte merak edilenler!

Böceklenen pirinç nasıl temizlenir? Böceklenen pirinç temizlenip yenir mi?
Pirinç, Bakliyat

Pirinç içindeki siyah böcekleri pek çoğumuz görmüşüzdür. Bu durum ev hanımların kabusudur. Paketin içinde küçük, siyah böcekler hareket ediyor gibi görünür. Bu bitler pirinç, buğday bitleri ya da un böceği olarak da bilinmektedir. Büyük olasılıkla ürünün içindeki larvalardan çıkan böceklerdir. Peki “Bu böcekler nasıl temizlenir?” İşte merak edilen cevaplar…

BÖCEKLENEN PİRİNÇ NASIL TEMİZLENİR? BÖCEKLENEN PİRİNÇ TEMİZLENİP YENİR Mİ?

Böceklenen bakliyatlar iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için böceklerin tek tek ayıklanması gerekir. Böceklenen pirinci temizlemek için ise, pirinçlerin içine birkaç diş sarımsak eklenmeli ve iyice karıştırılması gerekir. Sarımsak kokusu böceklerin uzaklaşmasını sağlayacaktır. Ayıklama işleminden sonra pirinçler, su dolu bir kapta bekletilmelidir. Üste çıkan taneleri mutlaka çöpe atın. Çünkü böcek biti, pirinçlerin içini oyarak yumurta bırakır. Bu yüzden üstteki pirinç taneleri tüketilmesi sakıncalıdır.

PRİİNCİN BÖCEKLENMESİ NASIL ÖNLENİR?

Bütün bakliyatlar için, bez torba en iyi saklama yöntemlerinden biridir. Bakliyatların cam kavanozda saklanması pek önerilmez. Nedeni ise bez torbalar, rutubet oluşmasını ve küf oluşumunu önler. Saklama ortamı, 18 derece olmalıdır. Havadar, güneş ışığından uzak ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır, böceklenme oluşma riskini azaltır. Pirincin kapaklı kaplarda saklanması, kolayca koku almasına yol açabilir. Bu nedenle deterjan ve kimyasal ürünlerden uzak bir yerde muhafaza edilmelidir.

PİRİNÇ UZUN SÜRE NASIL SAKLANIR?

Pirincin nasıl saklanacağı şöyle özetlenebilir; Kuru ve serin bir yer olmalıdır. Pirinci korumak için bu iki faktöre uyulmalıdır. Pirinç iki yerde saklanabilir.  Ev veya kuru ve serin depo. Pirinç biti bakliyatlara, bisküvilere, hububatlara, makarna gibi ürünlere zarar vermektedir. Pirinç biti insanı ısırmaz. İnsana herhangi bir zararı yoktur.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.