Tgrt Haber

Hazreti Ali'nin annesinin hazırlayıp ikram ettiği tatlı! Umm Ali tatlısı nasıl yapılır?

19 Ekim 2023 09:32 - Güncelleme : 19 Ekim 2023 09:36
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

Umm Ali tatlısı nasıl yapılır?

Hazreti Ali'nin annesinin hazırlayıp ikram ettiği tatlı! Umm Ali tatlısı nasıl yapılır?
Tatlı

Umm Ali, tarihi kökleri olan bir tatlıdır. Halk arasında, bu ismin Hz. Ali'nin annesinden geldiği ve onun sıklıkla konuklarına sunduğu bir lezzet olduğuna dair söylentiler vardır. Pratikte, bu tatlı ekmek pudingine benzeyen bir yapıya sahiptir. Temelde, süt ile birlikte meyveler ve baharatlarla lezzetlendirilen ekmekten oluşur. Farklı bir versiyon için, yaprak hamuru yerine kruvasan veya mısır gevreği de kullanabilirsiniz. Bu özgün tatlıya bayılacağınızı düşünüyoruz.

UMM ALİ TATLISI İÇİN UYGULAMANIZ GEREKEN ADIMLAR

GZT'de yer alan tarife göre, Umm Ali tatlısı yaparken uygulamanız gereken adımlar şöyle:

4 yaprak milföy hamuru

4 adet dövülmüş kakule tohumu 4 su bardağı süt 1/2 (Yarım) su bardağı toz şeker

2 su bardağı rendelenmiş Hindistan cevizi 2 çorba kaşığı toz şeker 1 tatlı kaşığı toz tarçın 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi 1/2 (Yarım) su bardağı kuş üzümü 3/4 (Üç çeyrek) su bardağı file badem 1/3 (Çeyrekten biraz fazla) su bardağı file fıstık

1 paket krema 1/2 (Yarım) su bardağı toz şeker 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi

Milföyleri pişirme kağıdı serilmiş bir fırın tepsisine dizin ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirin ve soğutun.

Bir yandan şerbet malzemelerini ocağa alın ve kaynatıp altını kapatın.

Milföyleri bir karıştırma kasesine gelişigüzel kırın, üzerine kalan malzemeleri ilave edin ve harmanlayın. Üzerine kaynattığınız sütü gezdirin. Ve kabaca karıştırıp sütü çekmesini sağlayın. Sufle kalıplarınıza harcı paylaştırın.

Üzeri için olan malzemeleri mikserle sertleşene kadar çırpın ve harçların üzerinde gezdirin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15-20 dakika pişirin. Üzerine file fıstık ve Hindistan cevizi rendesi serpip ılık servis edin.

Hazreti Ali'nin annesinin hazırlayıp ikram ettiği tatlı! Umm Ali tatlısı nasıl yapılır?

UMM ALİ TATLISI HİKAYESİ NEDİR?

Umm Ali, Arap mutfağının popüler bir tatlısıdır ve ilginç bir hikayeye sahiptir. Ancak, tatlının kökeni ve hikayesi hakkında farklı sürümler bulunmaktadır. İşte en yaygın anlatılan hikayesi:

Umm Ali, Arapça'da "Ali'nin annesi" anlamına gelir. Hikaye, Mısır'da 13. yüzyılda yaşanmıştır. Şöyle ki, Sultan Ezz El Din Aybak'ın eşi olan Shagaret El Dorr, Sultan'ın ölümünden sonra tahta çıkan ilk Mısır kadın sultanıdır. Ancak, tahta çıktıktan kısa bir süre sonra, Umm Ali isimli bir kadın tarafından bir komplo ile öldürüldü. Umm Ali, Sultan'ın eski eşiydi ve kocasının ölümü üzerine tahtı ele geçirmek için Shagaret El Dorr'u öldürtmüştü.

Shagaret El Dorr'un ölümünden sonra, Umm Ali zaferini kutlamak için bir tatlı hazırlattı. Bu tatlı, ekmek parçaları, süt, şeker, kuru yemişler ve baharatlarla hazırlandı. Ve bu tatlı, Umm Ali'nin ismiyle anılmaya başlandı. O zamandan beri, Umm Ali tatlısı Arap dünyasında popülerliğini korumuştur.

Bu hikaye, Umm Ali tatlısının kökenini anlatan birçok versiyondan sadece biridir ve doğruluğunu teyit etmek zordur. Ancak tatlı, hem lezzetli hem de Arap mutfağının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.