Tgrt Haber

Kışlık çilek yerine bu şekilde tüketiniz! Hem daha sağlıklı oluyor hem de besin değeri artıyor

25 Ekim 2023 10:34 - Güncelleme : 25 Ekim 2023 10:38
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

Kışlık çileği buzlukta saklamak yerine marmeladını veya reçelini yapabilirsiniz. Böylelikle hem daha sağlıklı oluyor hem de daha doyurucu. 

Kışlık çilek yerine bu şekilde tüketiniz! Hem daha sağlıklı oluyor hem de besin değeri artıyor
Çilek

Orman meyveleri olarak da isimlendirilen çilek, ahududu, böğürtlen ve frambuaz gibi meyveleri kış için dondurmak yerine muhakkak reçel veya marmelat olarak tüketmeniz tavsiye ediliyor. Usta aşçılar dondurulmuş çileği zamanla besin değerlerinin kaybolabileceğini söylüyor. Yine de kışlık çilek saklamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.  

Hayat Kolay sitesinde paylaşılan bir habere göre, kışlık çileklerin hangi koşullarda saklanması gerektiği belirtildi:

  • Yumuşak bir meyve olan çilek, üst üste geldiğinde bile ezilebilir. Bunun için birbirinin üstüne binmeyecek, yayvan kapaklı kaplarda saklamaya özen göstermelisiniz.
  • Çilek iki gün içinde tüketmezseniz dahi bozulabilir. Özellikle hemen tüketmeyecekseniz narin bir meyve olan ve güneş ışınıyla hızla olgunlaşan çileği güneşe maruz bırakmayın.
  • Buzdolabında bir süre muhafaza edecekseniz, yıkamadan ezilmeyecek şekilde ve üstünü örterek saklayın.
  • Yıkarken tazyikli su kullanmanız yumuşak yapılı bir meyve olan çileğin ezilip deforme olmasına neden olur. Az suda bolca yıkamaya özen gösterin.
  • Çileği bir yıl süreyle derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bunun için buzdolabı poşeti kullanacaksanız bile çileklerin ezilmemesine, diğer yiyeceklerin üstünde kalmasına özen gösterin. Bir süre sonra dondurduğunuz tarihi unutabilirsiniz. Bu durum sağlık açısından uygun olmaz. Son tüketim zamanını geçirmemek için dondurucuya koyduğunuz tarihi bir etiketin üzerine yazarak çilek kabının veya torbasının üzerine yapıştırın.

 

Kışlık çilek yerine bu şekilde tüketiniz! Hem daha sağlıklı oluyor hem de besin değeri artıyor

ÇİLEK MARMELATI NASIL YAPILIR?

Çilek marmelatı yapmak oldukça kolay bir işlemdir. İşte temel çilek marmelatı tarifi:

Malzemeler:

1 kilogram taze çilek
750 gram şeker
1 limonun suyu
1 çay bardağı su

Yapılışı:

Çilekleri iyice yıkayın, saplarını kesin ve isteğe bağlı olarak küçük parçalara kesin. Derin bir tencereye çilekleri koyun ve üzerine şeker ve limon suyunu ekleyin. Ayrıca suyu da ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırın ve çileklerin şekerle iyice karışmasını sağlayın.

Tencereyi ocağa alın ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ateşi kısın ve karışımı ara sıra karıştırarak yaklaşık 45-60 dakika kadar pişirin. Marmelatın kıvamı koyulaşana kadar pişirme işlemine devam edin. Marmelat kıvamını aldığında ocaktan alın ve sıcakken temiz, kuru cam kavanozlara dökün. Kavanozları hemen sıkıca kapatın. Marmelatın kavanozlarda soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra oda sıcaklığında saklayın veya buzdolabında muhafaza edin.

ÇİLEK REÇELİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Çilek reçeli yapmak oldukça kolay bir işlemdir ve taze çileklerin tadını özel bir şekilde koruyarak tüketmenizi sağlar. İşte çilek reçeli yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler ve adım adım tarif:

Malzemeler:

1 kg taze çilek
750 gram toz şeker
1 limonun suyu
1 çay bardağı su
Hazırlık Aşamaları:

Çilekleri yıkayın ve saplarını çıkarın. Eğer çilekler büyükse veya isterseniz, dilimleyebilirsiniz. Temizlenmiş çilekleri derin bir tencereye koyun. Üzerine toz şekeri serpin ve limon suyunu da ekleyin. Çilekleri, şekeri ve limon suyunu karıştırın ve bir süre bekletin (yaklaşık 30 dakika) böylece çilekler suyunu salar ve reçel daha lezzetli olur.

30 dakika sonra tencereyi ocağa alın ve orta ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynama noktasına gelince ateşi kısın. Kaynattıktan sonra suyu ekleyin ve karıştırın. Reçel karışımını ara sıra karıştırarak yaklaşık 20-25 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Bu süre içinde reçel kıvamını alacak ve yoğunlaşacaktır.

Kışlık çilek yerine bu şekilde tüketiniz! Hem daha sağlıklı oluyor hem de besin değeri artıyor

Kaynadıktan ve kıvamını aldıktan sonra ocaktan alın. Reçel sıcakken, temiz ve kuru cam kavanozlara dökün. Kavanozların ağız kısmını sıcak suyla yıkayarak sterilize edebilirsiniz. Kavanozların ağız kısmına temiz bir kağıt havlu veya temiz bir bez koyarak kapatın, ardından kapağı sıkıca kapatın. Kavanozları ters çevirin ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra ters çevrilmiş haliyle saklayabilirsiniz.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.