Tgrt Haber

Kızılcık şerbeti nasıl yapılır? Bu yöntemle kaynattığınız zaman asla şekerlenmiyor

15 Ekim 2023 16:27 - Güncelleme : 15 Ekim 2023 16:31
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber, Yemek.com

Kızılcık şerbeti, Osmanlı döneminden beri çoğu hastalığa şifa olması amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde evlerde çok fazla yapılmasa da faydaları saymakla bitmez. Peki kızılcık şerbeti nasıl yapılır, hangi hastalığa iyi gelir? İşte püf noktaları...

Kızılcık şerbeti nasıl yapılır? Bu yöntemle kaynattığınız zaman asla şekerlenmiyor
Kızılcık Şerbeti

Marmelat ve reçelini bir kenara bırakın. Kızılcık şerbetini bir de içecek olarak deneyin. Mideye bağırsaklara iyi gelmesinin yanı sıra lezzetiyle de farklı bir şölen oluşturuyor. Ayrıca asitli içeceklerin de en büyük alternatiflerinden biri. Osmanlı döneminden bu yana yemeklerin yanında tüketilen kızılcık şerbeti, özellikle pilav ve etli yemeklerin yanında içilebilir. Peki kızılcık suyu nasıl kaynatılır, nelere faydalıdır? İşte püf noktalarıyla kızılcık şerbeti tarifi...

KIZILCIK ŞERBETİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

500 gram kızılcık
1,5 litre sıcak su
1 su bardağı toz şeker
2 adet karanfil (arzuya göre)
1 adet çubuk tarçın 

Kızılcıklarınızı güzelce yıkayın ve süzülmeye bırakın. Tencereye 2 lt su,şeker ,tarçın ve kızılcığı alarak kaynatın. Yumuşayıp, rengini verince süzün. Dolaba kaldırıp soğuk olarak servis edin. İyice soğuduktan sonra kızılcık şerbetiniz hazır! Afiyetler olsun.

Yemek.com'da kızılcık şerbetinin püf noktası olarak pişirme aşaması gösterildi ve, "Süzdüğünüz sulu karışımı toz şekerle karıştırabilir, orta ateşte kaynattıktan sonra konsantre haline getirip kapaklı kavanoz ya da sürahilerde muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde konsantre şerbet karışımları hazırlayacaksanız; kapağı kapalı kavanozları ters çevirip oda ısısında soğutmayı, sonrasında buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın." önerisi verildi.

KIZILCIK ŞERBETİ NELERE FAYDALIDIR?

Kızılcık şerbeti, kızılcık meyvesinden yapılan bir içecektir ve sağlığa birçok fayda sağlayabilir. İşte kızılcık şerbetinin bazı hastalıklara iyi gelebileceği bilinen özellikleri:

Üriner Sistem Problemleri: Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olabilir. İdrar yollarını temizleyici ve enfeksiyon riskini azaltıcı özelliklere sahiptir.

Antioksidan Etki: Kızılcık, vücutta serbest radikallerle savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Bu özellik, kanser ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

Kalp Sağlığı: Kızılcık, kalp sağlığını destekleyen birçok bileşen içerir. Kolesterol seviyelerini düşürebilir ve kan basıncını kontrol altında tutabilir, bu da kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi: Kızılcık, C vitamini açısından zengin bir meyvedir. C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnci artırabilir.

Sindirim Sistemi: Lif açısından zengin olan kızılcık, sindirim sistemini düzenleyebilir, kabızlığı önleyebilir ve sindirim sağlığını destekleyebilir.

Göz Sağlığı: Kızılcık, göz sağlığı için faydalı olan antioksidanlar içerir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.