Tgrt Haber

Mutfaktan karıncaları uzak tutan 4 yöntem! Hem zararsız hem çok ucuz 

26 Ağustos 2023 09:19 - Güncelleme : 26 Ağustos 2023 09:25
Editör: Göktuğ Efil

Havalar ısındı, kapı pencere açılmaya başlandı. Haliyle eve giren karınca sayısı da çoğaldı. Hele bir de yere şekerli bir ürün döktüyseniz vay halinize...

Mutfaktan karıncaları uzak tutan 4 yöntem! Hem zararsız hem çok ucuz 
Karınca, Sinek

Sanki biri diğerine haber veriyormuş gibi mutfağınıza karınca istilası başlar. Kimyasal ürünler kullansanız bile bazı durumlarda etki bile etmez. Ancak karıncıları mutfaktan uzak tutan 4 yöntem ile gerçek anlamda mücadele edebilirsiniz. Sizin için karıncaları mutfaktan uzak tutan 4 doğal yöntemi derledik. 

Yemek.com sitesinde paylaşılan içerikte; Mutfaktan karıncaları kaçıran doğan yöntemler paylaşıldı. İşte o temizlik sırları:

Acı biber

Acı biber de keskin aroması nedeniyle karıncaların sevmediği bir "kurtarıcı". Eğer siz de evinizi dönem dönem basan karıncalardan şikayetçiyseniz bir tencerenin içine bolca su koyup içine acı biber atın (tercihen Arnavut biberi). Ardından suyu bir güzel kaynatın.

İyice kaynayan ve acı biberin aromasını içine hapseden suyu alıp biraz ılıştırdıktan sonra yine diğer yöntemlerde olduğu gibi karıncaların istila ettiği alanlara bir bez yardımıyla sürün ya da bir sprey şişesine koyarak püskürtün. İşte bu kadar! 

Tarçın

Karıncaların mutfağı basmasını engellemek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri tarçından destek almak aslında. Tarçının kokusundan pek hoşlanmayan, bu nedenle de tarçın kokusunu aldıkları yerlerden uzak duran karıncaları toz, ya da çubuk tarçın kullanarak, hatta tarçın yağından faydalanarak evinizden, mutfağınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Eğer karıncaların evinize nerelerden giriş yaptığını biliyorsunuz, tam o noktalara çubuk tarçınlar bırakabilirsiniz. Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlar karıncaları uzaklaştırmaya yetecektir.

Nane yağı

Nane yağını tanıdıkça anlıyoruz ki aslında bizim düşünebileceğimizden bile faydalı bir yağ kendisi. Burun tıkanıklığından horlamaya birçok soruna çare olabilen nane yağı, bu kez de şaşırtıcı bir kullanım alanıyla karşımızda. Karıncaların yollarını kaybetmemek için bıraktıkları o özel kalıntıların kokusunu silip süpürebilen nane yağı da onların evinizden uzaklaşmasını sağlayacak.

Bir sprey şişesine su doldurun ve içine 10-15 damla kadar nane yağı damlatın. Ardından bu suyu karıncaların gelip geçtiği alanlara püskürtün. Eğer mutfağınızın neredeyse her yerinden karınca çıkar hale geldiyse daha etkili sonuç almak için derince bir tencerede su kaynatın ve içine bolca nane yağı ekleyip buharlaşmasını bekleyin. Nane yağı kokusu tüm mutfağınızı sarsın, karıncalar da yavaşça uzaklaşsın.

Bebek pudrası ya da tebeşir

Karıncalardan kurtulmak için giriş yaptığı yerlere bebek pudrası dökmek ya da yine bu alanları tebeşirle boyamak ilk kimin aklına geldi, nasıl oldu bilmiyoruz ama etkili yöntemler olduğu biliniyor.

Karıncaların mutfağı ya da evinizin diğer bölümlerini istila etmeye nereden başladığını saptayın ve giriş yaptıkları bu alanlara bebek pudrası dökün ya da bu bölgeleri tebeşirle bir güzel çizin. Bebek pudrası veya tebeşir nedeniyle bıraktıkları izleri bulamayacak ve birbirlerini takip edemeyecek olan karıncalar evinize bir daha uğramak istemeyecekler.

SİNEKLERDEN RAHATSIZ OLANLAR DENESİN

Sinekler, yaz aylarında evlerimize ve iş yerlerimize rahatsızlık veren canlılardır. Sineklerin hem ısırması hem de hastalık taşıması nedeniyle, onlardan kurtulmak için çeşitli yöntemler denemek gerekir. 

Sineklerden kurtulmanın en etkili yolu, onların üremelerini engellemektir. Sinekler, nemli ve kirli ortamlarda ürerler. Bu nedenle, evinizin ve çevrenizin temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Çöplerinizi sık sık boşaltın, yiyecek artıklarını kapalı kaplarda saklayın, su birikintilerini kurutun. Ayrıca, sinekleri uzak tutmak için bitkisel yağlar, sirke, tuzlu su gibi doğal maddeler kullanabilirsiniz. Bu maddeleri bir sprey şişesine doldurup, sineklerin girdiği yerlere sıkın.

Sineklerden kurtulmanın bir diğer yolu da, onları yakalamak veya öldürmektir. Bunun için, piyasada bulunan sinek kovucu spreyler, sinek tuzakları, sineklikler veya elektrikli sinek öldürücüler kullanabilirsiniz. Bu ürünleri uygun yerlere yerleştirerek, sinekleri etkisiz hale getirebilirsiniz. Ancak, bu ürünleri kullanırken dikkatli olun. Bazıları sağlığınıza zararlı kimyasallar içerebilir veya elektrik çarpmasına neden olabilir.

Kaynak: Yemek.com Derleme: Tgrthaber.com.tr

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.