2022-03-30 17:20:08 | Son Güncelleme : 2022-03-30 17:37:34

Nane limon nasıl yapılır? Nane limonun faydaları nelerdir?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanmakta olan soğuk algınlığının en etkili ilaçlarından biri olan nane limon, internet üzerinden en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Çok sayıda konuda fayda sağlayan ve bir şifa kaynağı olarak gösterilen nane limonun faydaları, etkileri ve nasıl yapıldığı üzerine yapılan araştırmalarda, “Nane limon tarifi nasıldır?”, “Nane limon neye iyi gelir?”, “Nane limon nasıl tüketilmeli?” sorularına cevap aranıyor.

Nane limon, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Nane limon, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların giderilmesi için tercih edilen alternatif tıp yöntemlerinden biri olan nane limon, her dönemin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Sağladığı faydalar ile herkes tarafından beğenilen ve sıklıkla tüketilmekte olan nane limonun nelere iyi geldiği, nasıl tüketilmesi gerektiği üzerine araştırmalar devam ederken, nasıl yapıldığı da araştırılan bir diğer konu. Peki nane limon nasıl yapılır? Nane limon hangi durumlarda ve nasıl tüketilmelidir? Tüm detaylar haberimizde…

NANE LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesi için tercih edilmekte olan nane limon, sağladığı faydalar ile geniş bir kitle tarafından tüketiliyor. Bu gibi rahatsızlıkları gidermesinin yanı sıra birçok konuda faydası bulunan nane limon, aşağıdaki durumlar için de tüketilmesi gereken içecekler arasında yer alıyor:

  • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların giderilmesini sağlar.
  • Mide sorunlarının hafiflemesinde etkilidir. Mideye rahatlama hissi verir ve mide bulantılarına karşı da oldukça etkilidir.
  • Sindirimin kolaylaşmasını sağlar.
  • Boğaz kuruluğunu giderir. Kuru öksürüğün giderilmesinde etkilidir.
  • Mevsimsel alerjilerin sona ermesini sağlar.
  • Ağız kokusu ve diş ağrısı gibi sorunlara karşı etkilidir.
  • C vitamini bakımından zengindir ve antioksidan etkisi bulunmaktadır.
  • Anne sütünü artırıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Kronik kas ağrılarının giderilmesinde etkilidir ve kalp çarpıntılarına da iyi gelmektedir.

 

NANE LİMON NASIL TÜKETİLMELİ?

Çok sayıda konuda şifa kaynağı olan nane limonun nasıl tüketilmesi gerektiği de sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Sağlıklı bir bireyin günde 1-2 fincan tüketmesinin uygun görüldüğü nane limon, çok fazla tüketilmesi durumunda rahim içi zarında bulunan hücrelerin tahrip olmasına neden olabilir. Bu nedenle hamile kalma olasılığını da ortadan kaldırma riski bulunmaktadır.

Bunların dışında reflü rahatsızlığı bulunan bireylerin de nane limonu tüketmesi sakıncalı olabilir. Ülser, gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına sahip olanlar, nane limon tüketimine mümkün olduğunca dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca siroz ve karaciğer yetmezliği bulunan, interferon tedavisinde olan kişilerin de nane limon tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

NANE LİMON NASIL YAPILIR?

Kıvamında bir nane limon yapmak için öncelikle bir cezveye 1,5 su bardağı su koyulmalı ve ocağa alınmalıdır. Ardından içine 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 dal taze nane ve küçük parçalar halinde kesilmiş olan yarım limon eklenerek pişirilir. Suyun kaynaması durumunda hafifçe karıştırılır. 2-3 dakika demlenmesi için bekletilir. Daha sonra hazırlanan nane limonun suyu süzülerek bir fincana alınır. İsteğe göre içine, 1 çay kaşığı şeker ya da 1 tatlı kaşığı bak eklenir. Zencefil de aromatik bir tat elde etmenizi sağlayabilir, bu nedenle yine isteğe göre 1 dilim zencefil eklenebilir. Nane limon hazır. Soğumadan tüketilebilirsiniz.

Etiketler

GULSAH DOGAN 28 Nisan 2022 22:01

YARARLI BİLGİLER