Tgrt Haber

Nar kabuğunu çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin. Muhteşem bir lezzete dönüşüyormuş

16 Ekim 2023 15:11 - Güncelleme : 16 Ekim 2023 15:16
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber, Nefisyemektarifleri

Çoğu kişi farkında olmadan nar kabuğunu çöpe gönderiyor. Fakat çöpe atmamak lazımmış. Nar kabuğunun kullanım alanları sınırsız ve faydası çok. İşte detaylar...

Nar kabuğunu çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin. Muhteşem bir lezzete dönüşüyormuş
Nar

Nar, genellikle Akdeniz bölgesinde büyütülür, fakat dünya çapında çoğu farklı iklimde de yetiştirilebilir. Meyvenin dış kabuğu kalın ve sert, içinde ise yüzlerce su dolu tohum (arılanmış olarak yenilebilir) bulunur. Nar meyvesi oldukça besleyici ve sağlıklıdır; C vitamini, K vitamini, potasyum ve lif açısından zengindir. Ayrıca antioksidanlarla dolu olmasıyla bilinir, bu da vücut hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir.

Meyvenin suyu genellikle içecek olarak tüketilir ve doğal bir renklendirici olarak kullanılır. Ayrıca yemeklerde, salatalarda ve tatlılarda da kullanılabilir. Nar meyvesi ve suyu, sağlık açısından bir dizi fayda sağlayabilir ve birçok kültürde geleneksel tıpta da kullanılmıştır.
Ayrıca narın faydaları içerisinde ten sağlığına destekte bulunması da var. Çünkü narın içerisinde bulunan anti-aging tesiri cildin genç kalmasına katkı sunar. Bütün bu sıhhat maddeleri dikkate alındığında, narın periyod olarak tüketilmesi beden için mühim bir katkı sunar.

NAR KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Nefisyemektarifleri.com sitesinin geçtiği tarife göre, 1 su bardağı suyu uygun bir cezveye alın. İki tane 1 lira büyüklüğünde kurutulmuş nar kabuğunu suya atıp, 1-2 dakika kadar kaynatalım. Ocaktan alıp, hemen süzelim ve soğuduktan sonra tüketelim

Nar kabuğunu çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin. Muhteşem bir lezzete dönüşüyormuş

Özel not: Nar kabuğunu taze olarak da kaynatıp kullanabilirsiniz, ben kurutup cam kavanozda 1 yıl saklıyorum gerektiği zaman hazır oluyor. Arıtılmış veya hazır su ile hazırlandığında renk açık oluyor, çeşme suyu ile hazırlandığında rengi daha koyu oluyor.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.