Tgrt Haber

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı bu yöntemle dakikalar içerisinde geçiyor... Poşet çayları atıyorsanız hemen vazgeçin

17 Ekim 2023 11:12 - Güncelleme : 17 Ekim 2023 11:17
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haberi, Medicana

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı sinir bozucu hale gelebilir. Böyle zamanlarda kolonya sürebilir veya soğuk suya  tutabilirsiniz. Oysa çok daha pratik ve hızlı yöntemle sivrisinek ısırığı kaşıntısından kurtulabilirsiniz. 

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı bu yöntemle dakikalar içerisinde geçiyor... Poşet çayları atıyorsanız hemen vazgeçin

Sivrisinek ısırığı kaşıntısını artık dert etmenize gerek yok. Aşağıda verdiğimiz önerileri dikkate alarak kısa süre içerisinde kızarıklıktan da kurtulacaksınız kaşıntıdan da...

Medicana.com.tr'de paylaşılan birkaç ipucu:

İçtiğiniz poşet çayları atmayıp buzdolabında saklayarak, sivrisinek ısırıklarında hem serinletici hem de kaşıntıyı giderici bir yöntem olarak değerlendirebilirsiniz.

Evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera çiçeklerinin yapraklarından bir parça koparıp, içindeki doğal jeli alerjik reaksiyonun olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı bu yöntemle dakikalar içerisinde geçiyor... Poşet çayları atıyorsanız hemen vazgeçin

Hindistan cevizi gibi doğal yağlarla seyreltebileceğiniz ezilmiş sarımsağı, kızarmış ve kaşınan bölgeye uygulayabilirsiniz. Sarımsağın antiviral etkisi, hem sineğin ısırdığı alanın dezenfekte edilmesine hem de daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

Sivrisinek ısırıklarının kaşıntı ve alerjik etkilerini ortadan kaldırmak için, fesleğen bitkisinden yararlanabilirsiniz. Bir tutam fesleğen yaprağıyla kabarmış bölgeyi ovmak hem ferahlık hem de rahatlama etkisi sağlayacaktır.

Böcek ısırıklarına karşı yatıştırıcı etkiye sahip olduğu bilinen yulaf ezmesini de biraz su ile lapa haline getirerek ısırılan bölgeye maske şeklinde sürebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra yıkayıp, cildinize uygun bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

SİVRİSİNEK KOVUCU ÖNERİLERİ

Lavanta Yağı: Lavanta yağını cildinize veya evinizin çevresine sürerek sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Ayrıca, lavanta yağıyla doldurulmuş bir sprey şişesi hazırlayarak bu yağı doğrudan cilde veya yatak çevresine sıkabilirsiniz.

Limon Eucalyptus Yağı: CDC (Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından da önerilen bu yağ, sivrisinekleri uzak tutma konusunda oldukça etkilidir.

Elma Sirkesi: Sivrisineklere karşı bir çözelti hazırlamak için eşit miktarda su ve elma sirkesi karıştırarak sprey şişesine doldurun ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanın.

Tea Tree Yağı: Anti-bakteriyel özelliklerinin yanı sıra, sivrisinek kovucu özelliklere de sahiptir.

Fesleğen ve Sardunya: Bu bitkileri evinizde yetiştirerek sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Özellikle fesleğen, sivrisineklere karşı doğal bir kovucudur.

Sinek Tuzakları ve Sivrisinek Ağları: Evinizin çevresine sinek tuzakları kurarak veya yatakta sivrisinek ağları kullanarak sivrisineklere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı bu yöntemle dakikalar içerisinde geçiyor... Poşet çayları atıyorsanız hemen vazgeçin

Sivrisinek Kovucu Spreyler ve Losyonlar: Marketlerde ve eczanelerde satılan sivrisinek kovucu spreyler ve losyonlar da oldukça etkilidir. Fakat ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde test etmek iyi bir fikirdir.

Su Birikintilerini Ortadan Kaldırın: Sivrisineklerin üremesi için suya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, evinizin çevresindeki su birikintilerini ortadan kaldırmak sivrisinek problemini azaltabilir.

Havalandırma: Sivrisinekler rüzgarsız, durgun hava koşullarını tercih eder. Bu nedenle, evinizi düzenli olarak havalandırmak sivrisinekleri uzak tutabilir.

Sivrisinek Kovucu Bilezikler: Seyahat ederken ya da dışarıda uzun süre kalmayı planlıyorsanız, sivrisinek kovucu bilezikler de etkili bir seçenek olabilir.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.