Tgrt Haber

Telefonu ıslak mendille silmek zararlı mı?

30 Ağustos 2023 17:20 - Güncelleme : 30 Ağustos 2023 17:20
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Telefonlar hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri konumunda. Telefonlar her yere ortama sokulduğu için temizlikleri bir o kadar önem arz ediyor. Bundan dolayı da vatandaşlar, telefonlarını nasıl temizlemeleri gerektiğine dair sorular sormaktadır. Onların içinde “Telefonu ıslak mendille silmek zararlı mı?” sorusu ön plana çıkıyor. İşte bu konuda araştırılan detaylar!

Telefonu ıslak mendille silmek zararlı mı?
Cep Telefonu, Telefon, Temizlik

Telefonu gün içinde pek çok kez kullanırız. Yani sürekli telefon kulağımızdan, yanağımızdan düşmez. Gün içinde kirlenen yüz ya da makyajlı yüz cihaza sirayet eder. Bu durumda da telefonunuz kire maruz kalır. Uzun süre temizlenmeyen telefon ekranında bakteriyeler oluşabilir.  Peki “Telefon nasıl temizlenir? Telefonu ıslak mendille silmek zararlı mı?” İşte merak edilen cevaplar…

TELEFONU ISLAK MENDİLLE SİLMEK ZARARLI MI?

Cep telefonlarının ekranlarını temizlerken ıslak mendil kullanımı pek tavsiye edilmiyor. Nedeni ise ıslak mendillerin bir bölümü kimyasal madde içermektedir. Söz konusu olan bu kimyasal maddeler de elektronik cihazlara zarar verebilir. Islak mendil ya da başka bir ıslak bezlerle silinen telefon ekranlarında lekelenmelerde görülebilir.

TELEFON NASIL TEMİZ TUTULUR?

Telefon temziliğinde yapılan bazı hatalar vardır. Bu hataların tekrarlanmaması için de telefon temizliğinin nasıl sağlıklı yapılabileceği araştırılmaktadır. Bilinmesi gerekir ki kağıt peçete telefon temizliğinde kullanılmamalıdır. Nedeni ise kağıt peçete telefonunuzu çizebilir.Telefonunuzu temizlerken, öncelikle telefonunuzu kapatın. Daha sonra ise ekran ve diğer ekipman temizliğinde dış yüzeyi sert olmayan yani mikrofiber özellikli ve nemli kalabilen bezleri tercih edebilirsiniz. Temizleme esnasında çok sert ve ani hareketler yapmayın. Oval ve yavaş hareketler ile elektronik cihazları temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanı veyahut sirke gibi ürünler kullanmayınız. Bu ürünler cihazın ekranına zarar verebilir.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.