Tgrt Haber
11˚

İkinci el otomobilde 'merdiven altı' tuzak: Ekspertiz raporuna dikkat!

07 Kasım 2023 10:32 - Güncelleme : 07 Kasım 2023 10:37
Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İkinci el otomobil almak isteyen vatandaşlar dolandırmamak için alışverişini güvence altına almak istiyor. Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk, ekspertiz firmalarının TSE belgeli olmasına dikkat çekerek rapor konusunda uyardı.

Araç, Otomobil, Ekspertiz Raporu

İkinci el otomobil almak isteyen vatandaşlar dolandırılmamak için istedikleri aracı ekspertiz kontrolünden geçirerek alışverişlerini güvence altına almak istiyor. Araçların kontrol ettirileceği ekspertiz firmalarının objektif şekilde hazırladıkları raporlar, olumsuzluklara karşı hukuki süreçlerde kanıt değeri taşıyor. Günümüzde merdiven altı ekspertiz firmalarıyla satıcıların yaptığı anlaşmalar sonucun birçok kişinin dolandırıldığını belirten Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk, ''Kaliteli ve güvenilir firmaların tercih edilmesi daha doğru sonuçlar vererek, mağduriyetlerin önüne geçer'' dedi.

''TSE BELGELİ EKSPER FİRMALARININ SEÇİLMESİ GEREKİYOR''

Ekspertiz sektöründe 5 yıldır 33 ilde 40 bayi ile verdikleri hizmetle vatandaşların mağduriyet yaşamasını engellediklerini ve TSE belgeli firmaların güven açısından öne çıktığını belirten Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk, ''Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin, ilk olarak araçlarda kendilerinin kontrol sağlamaları gerekiyor. Yani aracın etrafında bir dolaşmaları gerekiyor. Herhangi bir aksaklık ya da düşen parça var mı diye ilk kontrolü kendileri tarafından yapılmalı. Daha sonrasında da kurumsal bir ekspertiz noktasına getirmeleri gerekiyor. Çünkü aracın tüm kontrolleri, görünmeyen akşamlardaki görünmeyen problemleri için ekspertiz işletmeleri bu konudaki en yetkin kişilerdir. Özellikle TSE belgeli işletmeleri seçmeleri gerekiyor. Çünkü daha sonra herhangi bir durumla karşılaştığında bu konuda ellerinde hem yeterli belgeye sahip olmaları hem de haklarını doğru şekilde aramaları gerekiyor'' dedi.

''RAPOR İLE TÜM BİLGİLERE SAHİP OLMUŞ OLUYORUZ''

Kendilerine getirilen aracın iç ve dış aksamının detaylı kontrollerinin sağlandığını ve raporlandığını söyleyen Emre Öztürk, ''Özellikle araçların kontrol noktalarına gelirsek, kaporta aksamı çok çok önemli oluyor. Aracın geçmiş hasarları, daha önce yaptığı kazalar, kullanacak olan kişiye çok hızlı bilgiler verebiliyor. Biz burada hem tüm kontrolleri gerçekleştiriyoruz hem de motor aksamı ve alt takım aksamlarıyla beraber tüm kontrollerini gerçekleştirerek müşterilerimize TSE belgeli bir rapor sunuyoruz. Bu raporla hem aracın hakkındaki tüm bilgilere sahip olmuş oluyor hem de aracı düzenli bir şekilde güzel günlerde kullanmalarını sağlıyor diyebiliriz'' diye konuştu.

İkinci el otomobilde 'merdiven altı' tuzak: Ekspertiz raporuna dikkat!

MERDİVEN ALTI İŞLETMELERE DİKKAT!

Günümüzde satıcıların anlaşma yapabildiği merdiven altı ekspertiz firmalarının çıkarttıkları raporlar sonucunda birçok kişinin dolandırıldığını belirten Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk, şu ifadeleri kullandı:

''Özellikle en yakın zamanda yaşadığımız bir olayı anlatabiliriz; bize iki parça ekleme bir otomobil getirdiler. Örnek veriyorum ön taraf mavi bir araçtı, arka taraf ise beyaz bir araçtı, yani başka bir kaza yapan aracıyla birleştirme yapmışlar. Bu durum bizim eksper raporumuzda çıktı. Aracı alan kişi bundan habersizdi çünkü ekspertiz yapmadan, yakın bir tanıdığından almış ve bilgisi yokmuş. Olay, aracın buraya gelmesiyle ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili mahkeme süreçleri haklarını arıyorlar. Özellikle verdiğimiz raporla beraber mahkemede haklarını arayacaklar çünkü iki araçtan birleştirilmiş bir otomobil piyasada işlem görmüş olarak geçiyor. Piyasada da özellikle bu fiyatların artmasından dolayı, bu şekildeki araçların sayısı çoğaldı diyebiliriz. Merdiven altı işletmeler var tabii ki, özellikle dediğim gibi TSE belgesi olmayan ve isim olarak bilinmeyen işletmeler var. Bu işletmelerde galericilerle ya da satan kişilerle anlaşma yapabiliyor. Bu anlaşmalar neticesinde de aracı alan kişiler mağduriyet yaşayabiliyorlar. Biz dediğim gibi özellikle kaliteli ve güvenilir yerler tercih etmelerini öneriyoruz. Bu onlar için çok daha doğru sonuçlar verecektir. Yani kurumsal firmalar tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.''

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.