2022-04-06 10:13:33 | Son Güncelleme : 2022-04-06 10:53:06

Bakan Nebati ve Varank, TOGG ile pistin tozunu attırdılar: Bu müthiş bir duygu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yerli imkanlarla üretilen milli gururumuz TOGG’un direksiyonunun başına geçtiler. Pistin tozunu attıran iki bakan, test sürüşü sonrası çok gururlu olduklarını söyledi.

Türkiye'nin yerli otomobil kapsamında yürüttüğü TOGG projesinde heyecan giderek artıyor. Milli gururumuz TOGG’un Gemlik tesisine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebat, bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Varank ve Nebati, TOBB Başkanı ve Togg Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Togg heyeti ile bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Bakanlar, toplantı sonrası inşaatta incelemelerde bulundu.

Yetkililer, bin 491 personelin çalıştığı Togg’un Gemlik tesislerinin makine ve hat kurulumları hariç yüzde 76’sının tamamladığı ve test pistinde de sona yaklaşıldığı bilgisini verdi.

Yaptıkları incelemenin ardından iki bakan, milli gururumuz TOGG’un ilk üretilecek olan SUV modelinin en üst versiyonunun direksiyonuna geçtiler.

“BU MÜTHİŞ BİR DUYDU”

İlk olarak Togg’un koltuğuna oturan Bakan Nebati, “Türkiye’de, Bursa’da, Gemlik’te kendi üretimimiz olan ToggSUV modelinin en üst versiyonunda genel müdür ve milletvekillerimizle birlikte oturuyoruz. Bu müthiş bir duygu” dedi.

BAKAN VARANK’IN ESPİRİSİ GÜLDÜRDÜ

Bakan Nebati, test pistinde iki tur attı. Bakan Varank, kabine arkadaşı Nebati için “Gördüğünüz gibi arabayı bırakmıyor. Aslında bir iki tur da ben atacaktım ama müsaade etmiyor” esprisini yaptı. Bakan Nebati’nin deneme sürüşü sonrası yaptığı ilk yorum, “Harika, çok çok iyi. Benim testimi geçti. Allah hayırlısını kılsın inşallah” oldu.

Foto Galeri
En çok satan ikinci el otomobiller belli oldu

“84 MİLYON GURUR DUYACAK”

Daha sonra Bakan Varank, Togg CEO’su Karakaş eşliğinde şoför koltuğuna oturdu. Togg’un arka koltuğunda Bakan Varank’ın sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı sonucu davet edilen iki öğrenci de yer aldı. Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Sena Bahadıroğlu ve Ferit Yiğit Balaban, Varank’ın test sürüşüne eşlik etti. Aracın direksiyonunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, “Dışardan da, içeriden de albenisi var. İnsan içine girince kendini güvende hissediyor. Son teknoloji bir ürün olduğu için gurur duyuyor. Bunu Türkiye’den mühendislerin, teknik insanların yapmış olması, bunun baştan sona Türkiye’den çıkmış olması çok değerli bir iş gerçekten. Araç piyasaya çıktığında sadece biz değil, 84 milyon gururduyacak” dedi.

VEKİLLERDEN BEĞENİ TOPLADI

Deneme sürüşünde bakanlara eşlik eden AK Parti Bursa Milletvekili Özen, "Öncelikle Bursa'da üretilmesi, dünya yollarında olması hepimiz için mutluluk verici." değerlendirmesinde bulundu. AK Parti Bursa Milletvekili Kılıç, "Togg'un bu teknoloji harikasının içinde olmak muazzam bir şey. Sayın Bakanımızın da Gürcan Bey'in de mihmandarlık yapması ayrı bir güzellik." dedi. AK Parti Bursa Milletvekili Ödünç de "Türkiye'de, Bursa'da üretilen Togg dünya yollarında inşallah." diye konuştu.

ERDOĞAN’DAN 81 İLE TOGG TALİMATI

Öte yandan TOGG projesi için çalışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürecin daha da hızlanması için 81 ile talimat verdi. Erdoğan’ın talimat vermesinin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 81 ilin tümünde 1.500’den fazla hızlı şarj istasyonu kurulmasına karşılık, şarj ağı işletmeciliği yağacak şirketler için şartları açıkladı. HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN

 

Etiketler