2022-06-06 15:30:52 | Son Güncelleme : 2022-06-06 15:41:29

Rusya'da otomobil satışları geriledi: Volkswagen ve Volvo'da yüzde 96'lık düşüş

Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'da otomobil sektöründe daralma yaşandı. Volkswagen ve Volvo marka araçların satışlarında yüzde 96'ya varan düşüşler olduğu kaydedildi.

Ukrayna saldırıları nedeniyle yaptırımlara uğrayan Rusya, otomobil ve teknolojik ürünlerde gerilemeye gitti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Ukrayna saldırıları nedeniyle yaptırımlara uğrayan Rusya, otomobil ve teknolojik ürünlerde gerilemeye gitti.

Ukrayna’ya saldırılarını devam ettirdikçe AB ve ABD’nin yaptırımlarına uğrayan Rusya, otomobil ve teknolojik ürünlerde gerilemeye gitti. Rusya'da gıda ürünlerinin yanı sıra sevkiyatların önemli oranda durduğu elektronik ve otomobil fiyatlarında da artışlar yaşandı. Artışlar doğrudan tüketiciyi etkiledi. Rusya'da otomobil satışları, mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,5 azalarak 24 bine geriledi.

AVTOVAZ'DA DÜŞTÜ

Merkezi Rusya'da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yayımlanan rapor, yaptırımlar nedeniyle otomobil sektöründeki daralmayı ortaya koydu.
Yeni otomobil satışlarının yüzde 83,5 azalarak 24 bine gerilediğinin kaydedildiği raporda, Rus otomobil üreticisi Avtovaz'ın yeni otomobil satışlarının da yüzde 84 düştüğü belirtildi.

Raporda, Volkswagen ve Volvo marka araçların satışlarında yüzde 96'ya varan düşüşler olduğu kaydedildi. Çok sayıda küresel otomobil şirketi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.