TGRT Video Haber

ABD-Türkiye ilişkilerinde son durum nedir? Emekli Büyükelçi Uluç Özülker yorumladı

Türkiye, NATO zirvesinde tarihi bir zafer kazandı. PKK ve FETÖ’ye desteğini geri çekme sözü veren Finlandiya ve İsveç ile Türkiye arasında mutabakat imzalandı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında olumlu bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrası Biden, F-16’lara yeşil ışık yakarken rahat durmayan Yunanistan da 20 adet F-35 için başvuru yaptı. ABD-Türkiye ilişkileri düzeliyor mu? TGRT Haber’de Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, “ABD-Türkiye ilişkileri güvenilecek bir noktada değil, dikkatli olmalıyız” diyerek kritik yorumlarda bulundu.

Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinden Türkiye önemli kazanımlar ede etti. NATO-Türkiye- Finlandiya- İsveç arasında PKK ve FETÖ ile ilgili kritik bir ortak mutabakat imzalandı. Buna göre İsveç ve Finlandiya terör örgütlerine destek vermeyecek. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında pek çok konunun ele alındığı olumlu bir görüşme gerçekleşti. ABD Başkanı Biden, Türkiye’ye F-16’ları satacaklarını ve bunun için Kongre’nin gereğini yapacağını söyledi. Bu gelişmeler yaşanırken Yunanistan,  ABD’nin Türkiye’ye vermediği ve krize neden olan F-35’lerden 20 adet için başvuruda bulundu. Bu gelişmeler ne anlama geliyor, ABD’ye güvenmeli miyiz? TGRT Haber'de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programında Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, kritik değerlendirmelerde bulundu. 

İSVEÇ’İN DURUMU ZOR, PKK’LILARIN ÇOĞU VATANDAŞI 

Özülker, Madrid’deki toplantıda alınan kararların beklenenden daha büyük bir başarı olduğunu söyledi. Türkiye bu anlaşmayı imzaladıktan sonra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda bir sürecin olduğunun altını çizen Özülker, “İki ülke anlaşmaya riayet etmezse mutabakat Meclis’ten geçemeyerek Türkiye süreci durdurabilir, burada bir zaman aralığımız var. İsveç’te güçlü bir hükümet yok. Bir oyla ayakta durabilen bir İsveç hükümeti var, bu sürecin içinde nasıl yol alacak bakmak lazım. İsveç’te ayrıca 100 bin civarında vatandaşlık almış, mülteci olarak Türkiye’den giden PKK’lılar var. Kendi vatandaşları ile karşı karşıya gelmiş olacak. Finlandiya’da böyle bir durum yok” dedi.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ GÜVENLİCEK NOKTADA DEĞİL 

“FETÖ sorunu İsveç’in sorunu değildir” diyen Özülker, bu sorunun temelinde ABD’nin olduğuna dikkat çekti. Bir bütün halinde bakıldığında ABD-Türkiye arasında pek çok sorun olduğuna kaydeden Özülker, “ABD’nin bu sorunların çözümü için hevesli olduğu gözükmüyor. ABD-Türkiye arasında 15 sorun var. ABD’ye güvenilecek bir noktada değiliz. NATO’da başarılı bir iş yaptık, bu işin muhatabı İsveç ve Finlandiya değildir, ABD’dir. ABD’nin Çin ve Rusya ile bilek güreşinde bazı ülkeler piyondur, Ukrayna bunlardan biri. Çıbanbaşı ABD’dir. Başarımız var ama izlemek lazım”  diye konuştu. 

BİDEN O TARİHTE NİYETİNİ BELLİ ETTİ 

Biden F-16’ları Türkiye’ye vermek için adım atacaklarını açıkladı. ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Özülker, şunları söyledi: “Biden herhangi bir devlet başkanının ağzından çıkmaması gereken sözleri 2020’de telaffuz etti. Ne dedi, Erdoğan’ı sevmiyorum, 2023’te muhalefeti destekleyerek iktidarına son vermek için uğraşacağım mealinde konuşmuştu.  O tarihten itibaren Biden’ın Türkiye politikaları güvenilir değildir. Türkiye’ye halen savunma sanayine yaptırım uyguluyorlar. Bir yandan bir takım adımlar atılmış gibi gözüküyor ama Fırat’ın doğusundaki durumlar da kabul edilir değil.”