TGRT Video Haber

CHP'li Dursun Çiçek'ten çarpıcı tespit: Kılıçdaroğlu bu görevden kaçamaz, son şansı

Seçimlere bir yıldan az bir süre kalmasına rağmen, gözler muhalefetin adayında. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu aday imajı çizse de bu 6’lı masara hala sorun. TGRT Haber’de adaylık tartışmasını yorumlayan eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, Kılıçdaroğlu'nun pozisyonu için çarpıcı tespitlerde bulundu.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin bir yıldan kısa bir süre kaldı, tüm partiler seçim hazırlıklarına başladı. Cumhur İttifakı adayını açıklarken Millet İttifakı’nda tartışma sürüyor. TGRT Haber’de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programında, adaylık tartışmasını değerlendiren CHP 26. Dönem Milletvekili Dursun Çiçek ile AK Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı önemli tespitlerde bulundu.  

“CHP’NİN ‘HAYIR’ DEMESİ YANLIŞ, MECLİS’TE OLSAM ‘EVET’ DERDİM”

Dursun Çiçek, CHP’nin Türk Silahlı Kuvvetlerinin 18 ay daha Libya’da bulunmasına yönelik tezkere oylamasına ‘hayır’ demesine katılmadığını söyledi. TSK’nın taleplerinin siyasi münazaralardan ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Çiçek, “CHP’nin ‘hayır’ demesi yanlıştır, Meclis’te olsam ‘evet’ derdim” diye konuştum. 

6’LI MASANIN 6’SI DA ADAY 

Seçim ortamına girildiğinin altını çizen Çiçek, “Seçimlerde demokratik bir iktidar değişimi olmasını bekliyorum. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olduğunu düşünüyorum. 6’lı masanın 6’sı da adaydır. Kılıçdaroğlu temsili Cumhurbaşkanı rolünde, Meral Akşener Başbakan rolünde, diğerleri de birikimleri doğrultusunda temsili Cumhurbaşkanı yardımcıları rolünde. Böyle meydanlara çıkacaklar. Kılıçdaroğlu kesin aday, bu görevden kaçamaz. Çünkü son iki seçimde şunu yaşadık, Cumhurbaşkanı adayı parti içinden olduğunda çift başlılık ortaya çıkıyor. Kılıçdaroğlu siyaseten kemale erdi, bu görevi yapmak zorunda” dedi.  

AK Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, CHP’nin TSK’nın Libya tezkeresi için ‘hayır’ demesinin yanlış olduğunu söyledi. CHP'nin Türkiye’nin menfaati için ‘evet’ oyu vermesi gerektiğini kaydeden Ilıcalı, şunları söyledi:

“CHP Cumhurbaşkanlığına aday. O zaman nasıl ülkenin menfaatini koruyacaklar? CHP, ülkenin menfaatine aykırı bir karara imza atmıştır.”

MUHALEFET EKONOMİK SORUNU FISAT OLARAK GÖRDÜ

Her siyasi partinin hedefinin iktidara gelmek olduğunu kaydeden Ilıcalı, yaşanan ekonomik sorunların vatandaşı zorladığını belirtti. İktidarın vatandaşı rahatlatacak çalışmalar yaptığına dikkat çeken Ilıcalı, “20 yıldır Cumhur ittifakı her zaman ülkenin menfaatine hareket etmiştir. Karadeniz’de gaz bulduk, Libya da dahil pek çok ülke ile anlaşma yaptık, yerli ve milli gemilerle araştırmalar yapıyoruz, SİHA/İHA’lar yaptık. Muhalefet yaşanan ekonomik krizi fırsat olarak görüyor. Ancak bu krizi dünyada da yaşanıyor. Seçimi belirleyecek olan karasızlar” ifadelerini kullandı.