TGRT Video Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Miçotakis sorusuna sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid’de düzenlenecek olan NATO Zirvesi öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. Erdoğan, bir gazetecinin “Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ikili görüşme yapacak mısınız?” sorusuna “Bunu açıkladım, sizler demek ki bizi iyi takip etmiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için Madrid'e gitti. Erdoğan hareketinden önce bir gazetecinin Miçotakis ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna sert karşılık verdi.

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Adaları’nın silahsızlandırılması ile ilgili tartışmalar ve Akdeniz’deki görüş ayrılıkları nedeniyle gerilim yaşanıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in de NATO Zirvesi’ne katılması beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında bir gazetecinin kendisine yönelttiği soruya sert çıktı.

MİÇOTAKİS SORUSUNA SERT ÇIKTI

CNN Türk Televizyonu’ndan Arda Erdoğan’ın “Yunanistan tarafından talep edilmesi halinde Kiryakos Miçotakis ile görüşme talebine cevabınız ne olur?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu açıkladım, demek ki takip etmiyorsunuz” cevabını vererek sert çıktı.

“BİTTİ O İŞ, KAPIYI KAPATTIK”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le ikili bir görüşme yapmasının mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, soruya verdiği cevapta “Bunu açıkladım. Sizler demek ki bizi iyi takip etmiyorsunuz. Bizim Yunanistan ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantımız vardı, bunu kaldırdık. Artık Yunanistan’la bu toplantının yapılması mümkün değil, bitti o iş. Bunu bitirmiş bir lider kalkıp da Miçotakis’in oradaki talebine evet diyebilir mi? Hayır, bitti o iş. O kapıyı kapattık. Bundan sonra kendilerine çeki düzen verecekler. Çeki düzen vermeleri halinde hangi düzeyde bu tür görüşmeler yapılır-yapılmaz onu ondan sonra planlar, yol haritamızı çizeriz” ifadelerini kullandı.