Tgrt Haber

HEDEP'li Cengiz Çandar "PYD terör örgütü değildir" dedi komisyon karıştı

HEDEP milletvekili Cengiz Çandar, Dışişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Türkiye'ye yönelik silahlı faaliyetleri nedeniyle mücadele ettiği PYD'nin terör örgütü olmadığını savunarak gerginliğe sebep oldu.

21-11-2023 14:45 | Güncelleme : 21-11-2023 17:29

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın konuşma yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda HEDEP Diyarbakır milletvekili Cengiz Çandar'ın sözleri damga vurdu. 

Dışişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri yapılırken konuşmada söz alan eski gazeteci HEDEP milletvekili Cengiz Çandar YPG'nin terör örgütü olmadığını söyleyerek tepki çekti.

"Ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın terör örgütü de deseniz bu Kürt karşıtlığıdır" diyen Çandar, diğer vekillerden gelen "Terör örgütü değiller mi?" sorusuna "Değiller tabi" diyerek cevap verdi.

AK Parti-MHP ile HEDEP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmaların yaşanması üzerine araya giren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, Anayasa'nın, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür." hükmünü içeren 3. maddesini hatırlatarak, milletvekillerinin, yapacakları değerlendirmelerde gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.

‘PYD/YPG'nin, bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olduğunun’ altını çizen Muş, "PYD/YPG bir terör örgütüdür. Bu, tartışmasız bir gerçektir. Dolayısıyla bunu sağından solundan oraya buraya çekmenin bir manası yok. İkisinin de kurucusu aynı yapıdır. Teröristbaşı Öcalan'ın posterleri; onların da karargahlarında, mağaralarında, inlerinde mevcuttur ve bu terör örgütleri Türkiye'nin hasmıdır. Bunun kayıtlara özellikle geçmesini isterim. Her birimiz öncelikle ülkemizin güvenliğini, milli birliğini ve ali menfaatlerini savunmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

AK Parti İzmir Milletvekili Kırkpınar, Çandar'a, "İçimizde bölücüleri istemiyoruz. 40 bin şehidimizin katillerine 'Terör örgütü değildir.' diyorsun. Bunu reddediyoruz." diyerek tepki gösterdi.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ise "Çandar'ın bölücülük yaptığını" söyledi.

YPG NEDİR?

Suriye'de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD), PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısıdır. Halk Koruma Birlikleri (YPG) ise PYD'nin silahlı kanadıdır.

 

Kaynak : TGRT Haber
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.