TGRT Video Haber

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın: NATO'da bir ilk, ABD'ye de ültimatom verdik

Türkiye Madrid’deki NATO zirvesinde tarihi bir zafer kazandı. PKK ve FETÖ’ye her türlü desteği geri çekme sözü veren Finlandiya ve İsveç ile Türkiye arasında ortak mutabakat metni imzalandı. Metinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in imzası da yer aldı. Böylece FETÖ de ilk kez bir NATO metnine girdi. Türkiye’nin bu başarısı dünya basınında “diplomatik zafer” olarak nitelendirildi. Peki mutabakat diplomatik bir zafer midir? İsveç ve Finlandiya metne uymazsa ne olur? TGRT Haber’de Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, kritik yorumlarda bulundu. 

Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşme Türkiye lehine sonuçlanmıştı. İmzalanan ortak mutabakat metnine göre Rusya tehdidine karşı NATO’ya üye olmak isteyen Finlandiya ve İsveç, artık PKK ve FETÖ’ye destek vermeyecek. Öte yandan FETÖ de ilk kez bir NATO metnine girdi. Dünya basını manşetlerini “Türkiye’nin zaferi” olarak süsledi. Türkiye için bir başarı mı, süreç nasıl işleyecek? TGRT Haber'de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programında Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, kritik yorumlarda bulunularak “NATO tarihinde bir ilktir, diplomatik ve siyasi bir zaferdir” dedi. 

METİN TÜM ÜYELERİ BAĞLAR

NATO’nun bir savunma örgütü olduğunu belirten Caşın, anlaşmayı şöyle değerlendirdi: “Uzun bir diplomatik süreç oldu. Sonuçta Türkiye’nin dediği oldu. Bu bir mutabakat muhtırasıdır. Yani hızlı alınması gereken kararlarda tarafların liderleri bir metne imza atarlar. Bu uluslararası bir anlaşmadır. En üst düzeyde bir imza atmadır. Bu anlaşmayı önemli kılan 30 devletin temsilcisi NATO Genel Sekreterinin imzasıdır. Buraya girecekseniz buna uymak zorundasınız, iki ülke bunu taahhüt etti. Bu TC’nin haklı davasında NATO tarihinde ilk defa önemli bir siyasi ve diplomatik zaferdir.  NATO’ya üye olmak isteyen ve NATO üyesi ülkeler açısından da bağlayıcı bir metindir.”

TÜM DÜNYA ZAFER DEKREN MUHALEFET NEDERE? 

İlk defa bir NATO dokümanına FETÖ ifadesinin girdiğine dikkat çeken Caşın, “Bu, ABD’ye de bir ültimatomdur” dedi. Türkiye'nin diplomatik olarak istediğini aldığını kaydeden Caşın, “Bütün dünya görmüştür. Türkiye PKK/PYD ve FETÖ ile mücadelede kararlıdır. Türkiye’nin bu kazancı tarihi bir başarıdır. Tüm dünya bunu bir başarı olarak kabul ederken aynı şeyi muhalefetten görmedik. Bu da bizi üzmüştür.  Bir kerede bir başarıda birleşin” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İSTERSE MUTABAKATI BOZABİLİR 

İsveç ve Finlandiya’nın mutabakata uymaması durumunda Türkiye’nin bu mutabakatı bozma hakkı olduğunu kaydeden Caşın, “Uymazsa bu iki devlet güvensiz devlet durumuna düşer. Tam üye olmadılar. Türkiye çok sağlam duruyor, bekleyeceğiz ve göreceğiz diyor. İsveç ile bu konuda daha iyi bağlarımız vardır. Osmanlı ile birlikte savaşmıştır, ayrıca bir Başbakanı da PKK tarafından öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.