TGRT Video Haber

Rusya-Ukrayna savaşında son durum! Gazeteci Güngör Yavuzaslan: Savaşın en kritik dönemi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 100’üncü günü bulurken savaş özellikle Donbas’ta kanlı bir şekilde devam ediyor. Öte yandan NATO üyeliği gündemde olan Finlandiya ve İsveç’i Türkiye veto etti. Peki savaşın seyri hangi yönde? Türkiye’nin oyu ne ifade ediyor? TGRT Haber’de Gazeteci Güngör Yavuzaslan kritik değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı 100 gündür devam ediyor. Pek çok yerden askerlerini çeken Rusya, ülkenin güney ve doğu cephesine ağırlık vermiş durumda. Son olarak liman kenti Mariupol Rusların eline geçmesi savaşın seyrini değiştirdi, Rusya Donbas'a ağırlık verdi. Ukrayna'da Donbas'a 60 bin askerini yığmış durumda.  Öte yandan olası Rus saldırısından korunmak için NATO güvencesine girmek isteyen Finlandiya ve İsveç Türkiye’den veto yedi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında son durum nedir? TGRT Haber’de Cem Küçük ile Günaydın Türkiye Programına katılan Gazeteci Güngör Yavuzaslan kritik değerlendirmelerde bulundu.

ATEŞ HATTI DONBAS

Mariupol’da kontrolün Ruslara geçtiğini söyleyen Yavuzaslan, bir hafta içerisinde Rusya’nın Donbas cephesine ağırlık vereceğini söyledi. Mariupol ile beraber Azak’ın artık Rus denizine döndüğünün altını çizen Yavuzaslan, savaşın bütün şiddetiyle devam ettiğini kaydetti. Yavuzaslan, Harkov’da da çatışmaların yer yer devam ettiğini belirterek Almanya ve Fransa’nın Ukrayna’ya savaşı bitirmesi yönünde bir dayatması olduğuna işaret etti. ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’ya açık desteğini devam ettiğini kaydeden Yavuzaslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Rusya bu savaşta istediğine ulaşamadı. Amaçları Kiev’e girip Rusya Ukrayna’sı oluşturmaktı. Şu an Donbas’ta Ukrayna’nın 60 bin askerlik bir cephe hattı ve ciddi bir savaş var. Savaşın en kritik dönemine girdik. Donbas’taki cephe hattını Putin kırarsa doğu ile güney hattını birleştirmiş olur. Savaş kanlı bir şekilde devam ediyor.”

MİNSK 2 ANLAŞMASI KAPIDA

Yavuzaslan, Putin’in son bir haftada yeni askeri teknolojileri cephe hattına getirmeye başladığını söyledi. “Ruslar için de iş uzadı” diyen Yavuzaslan, “Putin operasyona adını verdiği Donbas’ı alamadı. Kremlin’in aklında olan şu: Luhansk vs Donetsk’in kalan kısımlarını kontrol edip masada Minsk 2 gibi bir anlaşma yapmak. Savaşın uzaması Moskova için yıpratıcı” dedi.

KOZLAR TÜRKİYE’NİN ELİNDE

Rusya’nın Ukrayna’da olduğu gibi Finlandiya üzerinde sıcak bir baskısı olmayacağını belirten Yavuzaslan, şunları söyledi:

“Rusya’nın böyle bir derdi olsa bir aydır Finlandiya sınırına asker yığardı. NATO’da Türkiye’nin altın oyu var. Finlandiya daha yumuşak bir politika yürütecek Türkiye ile. İsveç ile daha keskin bir durum söz konusu. Türkiye bu ülkelerden ve NATO’dan da PKK ile ilgili politikalarını değiştirmelerini bekliyor. Türkiye ABD’ye çok NATO’ya üye olmalarını istiyorsanız başta yaptırımlar, F-16, F-35 gibi bütün sorunları çözelim, diyor. Kozlar Ankara’nın elinde. Bu karar oy birliği ile alınıyor. Macaristan ile Hırvatistan da veto edecek. Sadece Türkiye değil. ”