TGRT Video Haber

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar'dan TGRT Haber'e özel açıklamalar

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları dünyada tahıl krizine neden oldu. BM’in “ağır sonuçları olur” dediği tahıl krizi ile ilgili Türkiye önemli bir adım attı. Ukrayna’nın liman kenti Odessa’dan tahıl koridorunun oluşturulması için “kırımızı hat” diplomasisini hayata geçirdi. Böylece tahıl koridoru açılması planlanıyor.  Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar, TGRT Haber’e özel kritik açıklamalarda bulundu. 

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı tüm dünyada tahıl krizine neden oldu. Tahıl yüklü gemiler, bir süredir Ukrayna’nın liman kenti Odessa’dan Ukrayna’nın denize düşlediği mayınlar ve yaşanan çatışmalar nedeniyle çıkarılamıyor. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna savaşının neden olduğu tahıl krizinin çözümü için "kırmızı hat" diplomasisini hayata geçirdi. Ukrayna’nın kıyılara döşediği mayınların temizlenmesinde Türkiye önemli bir rol üstleniyor. Bu kapsamda hem Ukrayna hem de Rusya ile görüşülüyor. Bu ayın başında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesi için Türkiye ile anlaştıklarını söylemişti. Ancak Ukrayna tarafında endişe hakim. Çünkü mayınların temizlendiği bölgelerden Rusya saldırı düzenleyebilir.   Öte yandan Avrupa ülkeleri tahılların tahliyesi konusunda sıkışmış durumda.

“RUSYA SALDIRABİLİR” 

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar, TGRT Haber Dış Haber editörü Özge Düzgün’e özel röportaj verdi. Bodnar, Ukrayna limanlarındaki gemilerin Türkiye garantörlüğünde çıkarılmasının memnuniyetle karşıladıklarını ancak Rusya’nın bu sürece dahil olmaması gerektiğini söyledi. “Türkiye Rusya’ya yaptırım uygularsa memnun oluruz” diyen Bodnar, şunları söyledi: “Tahıl koridoru kurulmuş olabilir. Biz Birleşmiş Milletlerin planının uygulanması konusunda iyi bir bakış açısına sahibiz. Türkiye tüm bu sürece dahil olacak. Bizim için güvenliğimizi riske atmayacak bazı mayın temizleme çalışmaları yapmak gerçekten önemli. Ancak gemilerin geçişine imkan tanıyacak dar bir koridor oluşturmak istiyoruz. Geniş bir alanda yaparsak Karadeniz’den gelecek saldırılara imkan tanımış oluruz. Bu yüzden mayın konusu güvenlik açısından önemli. Bu koridorlara garanti verirlerse oluşturmaya hazırız” dedi.