24˚
İstanbul
24˚
şiddetli yağmur
Nem %57
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-24 08:55:39

AK Parti MYK bugün toplanıyor! Ana gündem maddesi ekonomi

AK Parti Merkez Yönetme Kurulu (MYK) toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek. Toplantının ana gündem konusunun 15 maddelik yeni seçim yasası olması beklenirken başta ekonomi olmak üzere iç ve dış gelişmelerin masaya yatırılması bekleniyor.

AK Parti MYK bugün toplanıyor! Ana gündem maddesi ekonomi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti MYK, 15 maddelik yeni seçim yasası ile toplanıyor. Kritik toplantının ana gündem maddesinin seçim yasasının yanı sıra ekonomi olması tahmin edilirken toplantıda Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri'nin, başkanlığının metaverse dünyasıyla ilgili çalışmalarına ilişkin sunum yapacağı öğrenildi.

İLK MADDE EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan olan Merkez Yönetim Kurulu toplantısının iç gündem başlığında ilk sırada ekonominin yer alması bekleniyor. Döviz kurundaki dalgalanmaya karşı atılan adımların ardından gözler enflasyonun düşürülmesi için izlenecek yol haritasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın son faiz kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunacağı tahmin ediliyor.

İTTİFAKI GENİŞLETME

Toplantıda, 1 Şubat'ta çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek Meclis'in gündemindeki konu başlıkları da masaya yatırılacak. Bu kapsamda AK Parti ve MHP'nin çalışmalarını bitirdiği 15 maddelik yeni seçim yasasıyla ilgili Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın bir bilgilendirme yapabileceği ifade ediliyor. Teklifin AK Parti ve MHP'nin ortak düzenlemesi olarak en geç şubat ayının ortasında Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Toplantıda, Cumhur İttifakı'nın genişletilmesine yönelik atılabilecek adımların görüşülebileceği de belirtiliyor.

SEZEN AKSU VE SEDEF KABAŞ

Ayrıca Erdoğan'ın Sezen Aksu'ya yönelik tepki ve destek kampanyaları ile tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ile ilgili değerlendirmelerde bulunması da bekleniyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele operasyonları, son siyasi gelişmeler ve meclis çalışmaları da MYK gündemindeki diğer başlıklar olacak.

UKRAYNA İLE RUSYA GERİLİMİ

Dış politika başlında ise Ukrayna-Rusya geriliminin kapsamlı bir şekilde ele alınması bekleniyor.

Türkiye'nin gerilimin azaltılması için şu ana kadar attığı adımlar ve bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritası değerlendirilecek.

KORONAVİRÜS SALGINI

Koronavirüs vaka sayıları ve salgınla mücadelede gelinen nokta da toplantının gündemine gelmesi beklenen başlıklar arasında.

Etiketler