• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  95734
 • up
  USD
  5.5633
 • up
  EURO
  6.1703
 • up
  GBP
  6.7916
 • up
  Altın
  271.952
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 03.04.2014 - 09:04 Yorum : 0

Atalay, 'Seçilecek cumhurbaşkanı siyasetin dışından olmayacak'

Atalay, 'Siyasetin dışından, bürokrasiden vesaire birini getirelim de cumhurbaşkanı yapalım yaklaşımları artık bitmiştir' dedi.

Atalay, 'Seçilecek cumhurbaşkanı siyasetin dışından olmayacak'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, A Haber televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yerel seçim sonuçlarına bakıldığında AK Parti'nin cumhurbaşkanlığı için göstereceği adayın ilk turda kazanıp kazanmayacağının sorulması üzerine Atalay, herkesin yapılan seçimin sonraki süreci önemli şekilde etkileyeceğini bildiğini belirtti. Kendilerinin de seçimi "bundan sonraki seçimler için kendilerine verilecek mesaj" olarak değerlendirdiklerini ve bu yönde açıklamalarda bulunduklarını anımsatan Atalay, "Bu mesajı milletimiz verdi. Yani cumhurbaşkanlığı için de hükümet ve parti olarak şu anda bir zorluk içinde değiliz. Çok olumlu bir mesaj bu, olumlu bir ortam var" diye konuştu.
Bu konuyla ilgili parti içinde henüz bir değerlendirmenin olmadığını ifade eden Atalay, "Başbakanımızın, kendisinin açıktan telaffuz ettiği bu konuda bir kanaati yok" ifadelerini kullandı. Bu konuları olgunlaştırmak için çalışma mekanizmalarının olduğunu belirten Atalay, "Bu mekanizmaların da artık çok gecikeceğini sanmıyorum, takvim kısa olduğu için. Yakın zamanda herhalde o mekanizmalar çalışır, değerlendirmeler, istişareler yapılır ve karar verilir" dedi. "Mayıs ayı içinde adayınız belli olur mu" sorusu üzerine Atalay, "Mayıs ayı uygun bir zamandır. Çünkü haziranın yarısından itibaren kampanyalar başlar" diye konuştu.
Başvuru süresini, resmi takvimi bilmediğini ancak 10 Ağustos'ta yapılacak seçimle ilgili Temmuz'un kampanyalarla geçeceğini dile getiren Atalay, "Dolayısıyla haziranın yarısına kadar bu kararların olgunlaşması lazım" dedi. "İlk turda sonuç çıkar mı" sorusuna Atalay, "Bu görüntü onu gösteriyor ilk turda sonuç çıkar, şu şekliyle çıkar" karşılığını verdi.
"AK Parti'nin 2,5 milyon oy kaybettiğine" ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Atalay, "Aslında bizim oy artışımız var. Bugünkü yerel seçimde aldığımız yüzde 46, genel seçim için yüzde 52, 53, 54'e tekabül eder" açıklamasını yaptı.
Muhalefet partilerinin de cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin aday arayışlarına başlamış gibi göründüğü belirtilerek, "Kılıçdaroğlu, Türkiye dengelerini iyi bilen, siyasi kimliği, bir partiye aidiyeti çok ön plana çıkmamış ve toplumun her kesimini kucaklayan iyi eğitim almış, yabancı dil bilen biri olursa ilk turda da işbirliği yapılabilir' diyor ne derseniz" sorusuna Atalay, bunları geçmişte kalan cumhurbaşkanlığı seçimi manevraları olarak nitelendirdi. Türkiye'nin bu tür yaklaşımlardan çok büyük sıkıntı çektiğini dile getiren Atalay, "Şu anda ilk defa milletimiz, vatandaşımız seçecek. Onun için o tür, ne partiler ne kesimler arası bir anlaşmayla cumhurbaşkanının seçilmesi mümkün. İsterse o partiler anlaşsınlar zaten taban ona uymaz. Bundan sonra vatandaşın sandıkta vereceği oyla seçilecek cumhurbaşkanı daha siyasi kimlikli kişiler olacaktır.  Yani öyle 'siyasetin dışından, bürokrasiden vesaire birini getirelim de cumhurbaşkanı yapalım' yaklaşımları artık bitmiştir" dedi.
YouTube'a erişimin engellenmesinde gerekçenin "ulusal güvenlik mi yoksa Atatürk'e aleyhine karşı işlenen" suçlar mı olduğunun sorulması üzerine de Atalay, YouTube'a erişimin engellemenin en önemli olayın Dışişleri Bakanlığındaki casusluk olayı olduğunu, ancak itirazlar içinde farklı başvurular olabileceğini belirtti.  
Atalay, Türkiye'de mekanizmalarını kurmaları halinde Twitter ve You Tube'un sürekli kapatılması gibi bir düşüncelerinin olmadığını aktardı.  Seçime ilişkin en üzüldüğü sonuçların nerelerden geldiğinin sorulması üzerine Atalay, Antalya, Balıkesir, Ordu'yu almalarına sevindiklerini, Büyükşehir olarak Van'ı alamamalarına üzüldüğünü belirtti.
Başbakan Erdoğan'ın seçim öncesi gergin ortamda kendi kanallarında yapılan bir röportajda 'partiden ve hükümetten yeteri destek gördünüz mü" sorusuna olumsuz yanıt verdiğinin anımsatılması  ve bunun da bir kabine değişikliğini olup olmayacağına ilişkin soruların akla getirdiğinin ifade edilmesi üzerine ise Atalay, şunları kaydetti:
"Tabii kabine işi Başbakanımızın işidir. Onun görev alanıyla, yetki alanıyla ilgili bizim bir şey söylememiz uygun olmaz. O sözüyle ilgili yorumda kendisine ait. Ama biz hepimiz, tabii bu kampanya büyük bir kampanyaydı. Çok etkili bir kampanya yürüttük. Çok kapsamlı, çerçeveli, güzide televizyon reklamları, gazete ilanlarıyla, strateji ekibiyle doğrusu büyük bir  kampanya yürütüldü ve çok kişi burada rol aldı. Yani Başbakanımıza soru birazcık paralel yapıyla ilgiliydi, o konudaki tutumla ilgiliydi. Onu da hatırlıyorum. Kendi değerlendirmesi bir şey diyemem."

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber