Tgrt Haber
10 Aralık 2023 13:35 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 14:01

Bakan Fidan'dan 'Gazze' mesajı: İnsanlığın ortak değerlerine saldırı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 'Dünya İnsan Hakları Günü' dolayısıyla paylaştığı mesajda, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gösterdi. Yaşananların sadece Filistinlilerin değil insanlığın ortak değerlerine büyük darbe vurduğunu belirten Bakan Fidan, kalıcı barışın bir an önce tesisi için tüm dünyaya çağrıda bulundu.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
Bakan Fidan'dan 'Gazze' mesajı: İnsanlığın ortak değerlerine saldırı
Hakan Fidan, Gazze

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde yazılı mesaj paylaştı. Gazze'de yaşanan insan hakları ihlallerinin son bulması gerektiğini ifade eden Bakan Fidan, İsrail'in saldırılarının tüm insanlığın ortak değerlerine büyük darbe vurduğunu belirtti.

Gazze'deki işgalin durdurulamamasının uluslararası sistemin zafiyetini gözler önüne serdiğine dikkat çeken Fidan, nefret suçlarına karşı da somut adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 75. yıl dönümünde Türk vatandaşlarının ve tüm insanlık ailesinin 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutladığını ifade etti.

"ULUSLARARASI SİSTEMİN ZAFİYETİ ORTAYA ÇIKTI"

Bu yıl bu anlamlı günü bölgede ve tüm dünyada insan hakları ihlallerine karşı durma ve kalıcı barış ile istikrarın tesisi için artan sorumluluk bilinciyle idrak ettiklerini kaydeden Fidan, "Gazze'de devam eden insanlık dışı saldırılar, yalnızca Filistin halkının asli haklarına değil aynı zamanda tüm insanlığın ortak değerlerine büyük bir darbe vurmaktadır. Yaşanan dramın şimdiye kadar durdurulamaması, uluslararası sistemin zafiyetini gözler önüne sermektedir" görüşünü paylaştı.

"KATLİAMIN DURMASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Fidan, bu utancı geleceğe taşımamak için Gazze'de sivillere yönelik katliamın durmasının ve kalıcı barışın tesisi yönünde harekete geçilmesinin tüm ülkelerin ortak yükümlülüğü olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Türkiye, Filistin halkına yönelik bu katliamların durdurulması, Filistin halkının ihtiyaçlarının giderilmesi, başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız ve egemen Filistin devletinin 1967 sınırları temelinde hayat bulması için uluslararası toplumun insan haysiyetine değer veren, vicdan ve ahlak sahibi tüm üyeleriyle birlikte çalışmaya devam edecektir."

"NEFRET SUÇLARINA KARŞI SOMUT ADIMLAR ATILMALI"

Bugün ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı başta olmak üzere, özellikle bazı ülkelerde arttığı görülen nefret suçlarına karşı Türkiye'nin duruşunun net ve kararlı olduğunu vurgulayan Fidan, nefret suçlarıyla mücadelede tüm ülkelerin dayanışma içinde bulunmasının ve hiçbir bahaneye sığınmadan somut adımlar atmasının, toplumların barış ortamında bir arada yaşayabilmesi adına son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Fidan, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin de temelini teşkil eden ortak değerlerin ve insan onurunun gerektiği gibi korunması için tüm ülkelerin ilkeli, tutarlı ve çifte standarttan uzak şekilde tavır almasının elzem olduğunun altını çizdi.

Bu düşüncelerle, değerli Türk milletinin ve insanlık ailesinin 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutladığını belirten Fidan, insan hakları ve insani değerlerin daima öncelikli olduğu adil ve barışçıl dünya düzeninin gerçekleşmesini temenni etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...