Tgrt Haber
11 Aralık 2023 12:10 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 12:19

Bakan Güler'den Almanya'ya Eurofighter tepkisi: Hiçbir izahı olamaz

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İsrail'in camileri hedef almasının kabul edilemez olduğunu belirtip Gazze'deki saldırılarının vahşete dönüştüğünü söyledi. Eurofighter tedarikini engellemeye çalışan Almanya'ya da tepki gösteren Bakan Güler, "NATO üyesiyiz ama bir başka NATO üyesinin bu uçakları almamıza karşı çıkmasının açıklaması olamaz" ifadelerini kullandı.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: NTV
Bakan Güler'den Almanya'ya Eurofighter tepkisi: Hiçbir izahı olamaz
Yaşar Güler, Eurofighter, Almanya

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gündeme ilişkin konularda çarpıcı açıklamalarda bulundu. NTV'ye konuşan Bakan Güler, İsrail ordusunun Gazze'deki saldırılarının vahşete dönüştüğünü söyledi. 

Terörle mücadeleye ilişkin açıklamasında, son bir yılda 119 teröristin teslim olduğunu kaydeden Güler, teröristlere destek veren Batılı ülkeleri eleştirdi.

Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya ortak yapımı Eurofighter savaş uçaklarının tedarikiyle ilgili de Almanya'ya tepki gösteren Bakan Güler, "Eurofighter bizim için iyi bir alternatif, almak istiyoruz ama bir NATO müttefikinin 'Ben size uçak vermiyorum' demesinin açıklaması olamaz" şeklinde konuştu.

Bakan Güler'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"İSRAİL'İN SALDIRILARI VAHŞETE DÖNÜŞTÜ"

Sivillere hastanelere okullara camilere dönük saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü. Dünya kamuoyundan yükselen tepkilerden İsrail de etkileniyor. İsrail'e iç kamuoyundan da ciddi tepkiler geliyor.

İnsani yardım konusunda maalesef dünya sınıfta kaldı. Bugüne kadar 12 uçakla 223 ton yardım malzemesi gönderdik. Ayrıca 2 sivil gemiyle de 262 ton yardım bölgeye ulaştırıldı. İki sahra hastanesinin kurulması için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Türk gazeteciler yoğun çatışma ortamında yaşananları bize ve tüm dünyaya iletti.

BATI'YA TERÖRLE MÜCADELE TEPKİSİ

Teröristler akıllarını başlarına alsınlar gelip teslim olsunlar. Bazı dost ülkeler teröristlere her türlü desteği veriyor. Terör örgütüne helikopter kullanmayı bile öğretiyorlar. Terör örgütünü kendi topraklarımızdan halkımızdan sınırlarımızdan uzak tutma mecburiyetimiz var. Terör örgütü üyeleri artık sadece mağaralarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Terör örgütünün 'kale' olarak nitelediği her bir mağara onlar için mezara dönüşmüş durumda. Bazı müttefiklerimiz terör örgütüne ısrarla destek vermeye devam ediyor. Bu kabul edilemez.

MİT'İN SINIR ÖTESİ OPERASYONLARI

Özellikle son 2 ayda Irak'ın kuzeyindeki örgüt üyeleri arasında teslim olanların sayısı artıyor. Bu yıl içinde 119 terörist teslim oldu bu sayının artacağına inanıyorum.

Örgüt üst düzey yöneticileri dışarıda dolaşamıyor. Bir gece yattığı yerde hiçbiri ikinci gece yatamıyor. Bütün kurumlarımız arasında mükemmel bir istihbarat iş birliği ve koordinasyon var.

Suriye'de de çok şehit verdik ama bunun bir karşılığı oldu. Bugün sınır bölgesindeki vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor. Bizim Suriye'nin de başka bir ülkenin de toprağında gözümüz yok. Rejimin yeni anayasayı kabul etmesi, seçimleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunların ardından biz de kendi ülkemize döneceğiz.

"SINIR GÜVENLİĞİ TARİHİN EN İLERİ SEVİYESİNDE"

Sınır güvenlik tedbirlerimiz cumhuriyet tarihinin en ileri seviyesinde. Sınır güvenlik önlemlerine inanmayanları sınıra davet ediyoruz. Önemli bir şahsiyeti aradım. İstediğiniz karakolda kalın dedim. Ankara'da İstanbul'da oturup sınırlarla ilgili ahkam kesemezsiniz.

ALMANYA'YA EUROFIGHTER TEPKİSİ

Eurofighter bizim için iyi bir alternatif bu nedenle almak istiyoruz. NATO üyesiyiz ama bir başka NATO üyesi bu uçakları almamıza karşı çıkıyor. Bir müttefikin 'Ben size uçak vermiyorum' demesinin açıklaması olamaz. Diğer müttefiklerimizin Almanya'yı belli bir noktaya getirebileceklerine inanıyoruz.

KAAN VE S-400 MESAJI

27 Aralık'ta KAAN'ın uçuşunu hep birlikte izleyeceğiz. S-400 bir savunma sistemi. Bize birisi taarruz etti de biz bunu kullanmadık mı? Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse, S-400 ya da diğer savunma sistemlerinin ne yapacağı çok iyi görecekler.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Tatbikatları ve askeri faaliyetleri karşılıklı saygı çerçevesinde yürüteceğiz. Savunma Bakanı Dendias Türkiye'ye gelmek istiyor. Şubat-Mart gibi hem deprem bölgesinde birlikte incelemelerde bulunacağız.

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

Geç kalınmış bir karar ancak yine de Danimarka'yı kutluyorum. Örnek bir karar aldılar. Umarım bölgedeki diğer ülkeler de benzer kararları alırlar. İsveçli dostlarımız ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar. Ama asıl verdikleri sözleri henüz yerlerine getiremediler. Her ülkenin parlamentosu var. Ama unutulmasın ki Türkiye'nin de bir parlamentosu var."

Kaynak: NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...