2022-05-11 19:21:00 | Son Güncelleme : 2022-05-11 20:42:14

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu'nun gizli büyükelçi görüşmesine dair yeni detayları paylaştı, bilgilerin CHP içinden geldiğini söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce gündeme getirdiği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir Avrupa ülkesinin büyükelçisi ile gizli bir görüşme gerçekleştirdiği iddiasıyla ilgili yeni detayları açıkladı. Soylu, Kılıçdaroğlu’nun görüşmede neleri konuştuğunu anlatırken, bilginin CHP içerisinden verildiğini de belirtti.

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu'nun gizli büyükelçi görüşmesine dair yeni detayları paylaştı, bilgilerin CHP içinden geldiğini söyledi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın’da yaptığı açıklamalarda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bir Avrupa ülkesinin büyükelçisi ile yapılan görüşme iddiasını sorduğunu, ancak cevap alamadığını söyledi.

“Ben bir şey söyledim; 'siz bir büyükelçiyi, birisine gönderdiniz' dedim. 'Ben göndermedim' desin Sayın Kılıçdaroğlu” diyen Soylu, yeni bir iddia daha ortaya attı. Bakan Soylu, bir büyükelçi ile yapılan görüşmede neler konuşulduğuna dair ayrıntıları tek tek açıkladı.

“Utanmadan 2023 yılında kaç tane milletvekili çıkacağını bir Avrupa ülkesinin büyükelçisiyle konuştunuz” ifadelerini kullanan Soylu, Çağatay Kılıç hakkında dedikodu yapıldığını söylerken “Tayyip Erdoğan, bunu niye bu ülkeye gönderdi' diye dedikodusunu yaptınız” ifadelerini kullandı.

"HDP'DEN NASIL OY DEVŞİRİLECEĞİNİ..."

Soylu, gizli büyükelçi görüşmesinden neler konuşulduğunu şu ifadelerle açıkladı:

“İlk cumhurbaşkanı seçilenin 2 veya 3 yıl gideceğini, ardından yeni cumhurbaşkanı seçmek zorunda olunduğunu konuştunuz. Daha söyleyeyim, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın sonuçlarının Türkiye'nin seçimini nasıl etkileyeceğini değerlendirdiniz. Daha ötesini söyleyeyim, sözde Millet İttifakı içindeki bütün ayrıntıları, Ali Babacan'ı, Ahmet Davutoğlu'nu nereye oturttuğunuzu, HDP'den nasıl oy devşirileceğini..."

"Hiçbir hassasiyetiniz yok. Allah’tan bu ülkede CHP içerisinde de bu vatana ihanet edenlere karşı içi cızlayan ve bunları nerede konuşulmuşsa oradan nakleden insanlar var da bunlar bir vesileyle ihaneti vataniye olabilecek bir tabloyu ortaya koyabiliyorlar. Sizin ne demokrasiye ne vatana ne ortaya koyduğunuz masaya saygınız olmadığını, biraz daha konuşurlarsa daha ötesini söyleyerek ortaya koyacağım.”

“BU ATATÜRK’ÜN CHP’Sİ DEĞİL”

CHP için arkadaşlarının dönem dönem, “Bu Atatürk'ün CHP'si değil” dediğini aktaran Soylu, şunları kaydetti: “Fakat orada keserler. Peki bu kimin CHP'si? Bu İsmet İnönü'nün CHP'sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü'nün CHP'sidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin rengini, kanını, suyunu, sinirini, duygusunu veren de İsmet İnönü'nün CHP'sidir. Bugün kurulduğu tarihle bugün arasında hiçbir benzerlik söz konusu değildir.”

“DARBECİLERLE ARASINDA FARK YOK”

“İsmet İnönü'yü iyi anlamadan”, “onun yaptıklarına ve bıraktıklarına iyi bakmadan” Türkiye'nin demokrasiyle buluşamayacağını söyleyen Soylu, “Bugün Cumhuriyet Halk Partisi'nin ortaya koymuş olduğu, daha doğrusu bir muhalefet tarzının ortaya koymuş olduğu bütün süreçlerin ruhunu, cümlelerini, psikolojik harekat tarzını ve tablosunu resmetmiştir ve hala o çizgiden devam edilmektedir” diye konuştu.

Etiketler