Tarih : 31.07.2021 - 16:13 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde açıkladı: 50 milyon lira ödenek gönderildi

Afet bölgesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde açıkladı: 50 milyon lira ödenek gönderildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği Manavgat’ta yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulunuyor.

50 MİLYON LİRA ÖDENEK GÖNDERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacağını ve tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarlarının karşılanacağını bildirdi.

Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

Yangın nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde faizsiz esnaf kredisi verileceğini söyleyen Erdoğan, "KOSGEB acil desteği verilecek, 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 yıl içerisinde afet bölgesindeki evlerin yöresel mimariye uygun şekilde tüm müştemilatı ile tamamlanacağını duyurdu.

"VERGİLER, KREDİLER, TARIM VE ZİRAAT BORÇLARI ERTELENECEK"

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek." dedi.

Erdoğan, "İlk tespitlere göre 16 mahallemiz yangından zarar görürken bazı mahalleler boşaltıldı. Hasar gören konutlarla ilgili tespitler ışığında gereken çalışmalar yürütülecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerde her türlü araç gerecin afetzedelerin emrine sunulduğunu söyledi.

"Elektrik sıkıntısı yaşanan 35 köyden, tedbiren kesintisi süren 12'si hariç diğerlerine elektrik verilmiştir. Su kesintisi olan mahalle sayısı 25'ten 15'e düşürülmüştür."

"ANAYASA'YA GÖRE YANAN ALANLAR BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'ya göre yanan alanların başka amaçla kullanılmayacağını ve tekrarda ağaçlandırılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin orman varlığını artırmış bir yönetim olarak, yanan her yeri daha fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir."

Erdoğan, bölgedeki yangınlarda 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yangından etkilenen 334 vatandaşın tıbbi hemen hepsinin taburcu olduğunu bildirdi.

Hiçbir vatandaşın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğini söyleyen Erdoğan, "Vatandaşlarımız müsterih olsun. Her türlü zararlarını karşılayacağız." dedi

4 BİN 300 ARAÇ VE 21 BİNİN ÜZERİNDE PERSONEL GÖREVDE

Orman teşkilatının ülke genelinde 4 bin 300 araç ve 21 binin üzerinde personel ile görev yapmakta olduğunu belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Son üç günde 4 bin personel, 6 uçak, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 9 İHA, 660 arazöz, 65 iş makinesi, 117 itfaiye aracı, 31 ambulans görev yapmıştır. Yeni teknolojiye sahip amfibi uçaklar, gelişmiş helikopterlerimiz sayesinde yangınla mücadelede filomuzdaki zafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Bilhassa insansız hava araçları, yangınların hızla tespiti ve büyümeden kontrol altına alınması konusunda bize büyük imkanlar sağlamıştır."

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Orman teşkilatımız dünyanın en iyilerinden kabul edilir. Herkesi, şehitler verme pahasına ormanlarımızı koruyan bu teşkilatın mücadelesine saygı duymaya davet ediyorum. Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan ve en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyoruz."

Cmhurbaşkanı Erdoğan, yanan alanların yeniden ağaçlandırılmasına ilk yağmurlarla birlikte başlanacağını bildirdi.

"EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRACAĞIZ"

Cmhurbaşkanı Erdoğan: "Bu vatanı ateşe verecek kadar ülkemize milletimize ihanet içine girenler varsa onların yakasına yapışıp en ağır şekilde cezalandırılmalarını sağlamak boynumuzun borcudur. Tüm vatandaşlarımızı, ormanlarımızın korunması, tedbirsiz ateş yakılmaması, yakılan ateşlerin tamamen söndürülmesi hususunda dikkatli olmaya devam ediyorum." diye konuştu..

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her zaman olduğu gibi birileri milletin yüreğindeki yangını kısır çekişmelerine meze yapmanın gayreti içinde düşmüştür. Bu, siyaset konusu yapılacak bir mesele değildir." diye konuştu.

Erdoğan, uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebinin uzun yıllardır bu görevi yürüten THK'nin filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olması olduğunu söyledi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber