2022-07-01 13:55:00 | Son Güncelleme : 2022-07-01 14:30:18

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı çıkışı soruları cevapladı, Yunanistan'a net mesaj verdi: Böyle giderse gerekeni yapacağız

Son dakika haberi: Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyuracağı asgari ücrette ek zam açıklamasına çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından kendisine sunulacak rapor sonrasında son kararı verecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılının son 6 ayındaki yeni asgari ücreti duyuracak. Yakından takip edilen gelişmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Yunanistan ile ilgili yaşanan gerginliğe ve Atina yönetiminin hava sahası ihlallerine dikkat çeken Erdoğan "Biz komşuysak, dostsak bizim hava sahamızı 147 kere niye ihlal ediyorsunuz. Siz bunu hava kuvvetlerimiz de cevabı verir. Silahlı kuvvetlerimiz üzerine düşen görevi yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı çıkışı soruları cevapladı, Yunanistan'a net mesaj verdi: Böyle giderse gerekeni yapacağız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyuracağı asgari ücrette ek zam açıklamasına çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından kendisine sunulacak rapor sonrasında son kararı verecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılının son 6 ayındaki yeni asgari ücreti duyuracak. Yakından takip edilen gelişmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

MADRİD MUTABAKATI

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Son NATO zirvesi gerçekten ülkemizin özellikle terörle mücadele, bunun yanında diğer NATO ülkeleri ile olan birlikteliği ve son olarak önümüze getirilen İsveç, Finlandiya üyeliği konusu, bunu bazıları üyelik olarak ifade ediyorlar fakat bu bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda evet demiş olduk. Bu davetin bazı şartları var. Bu şartlarımızı da ne yaptık sözleşmenin içine yerleştirdik. Bu sözleşme ile birlikte de NATO zirvesine gittiğimizde ilk gün 4'lü görüşme gerçekleştirdik. Bir gün önce de yine görevli arkadaşlarımız bu çalışmayı yaptılar.

"YPG,PYD VE FETÖ SÖZLEŞMENİN İÇERİSİNDE

Bu çalışmalarla önümüze geldi. Fakat liderler olarak yaptığımız görüşmeden sonra dedik ki, bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme devam ettirsinler. Tekrar bir görüşme yaptılar ve o görüşmeden sonra da bizler bu sözleşmenin içerisine girmesi gereken özellikle teröre ve teröristlere yönelik şartlarımızı koyduk. Bu şartlar kabul edildi. Neydi bu şartlar, tabi bugüne kadar Avrupa Birliği bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik artık bu PKK ile kabul edilecek bir terör mücadelesi değildir. Şimdi buraya YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerini de bu sözleşmenin içerisine yerleştirmemiz gerekiyor.

"YAN ÇİZMEYE KALKTILAR AMA.."

Tabi biraz yan çizmeye kalktılar fakat biz kendilerine dedik ki, bu bizim kırmızı çizgimizdir bunu kabul etmeyecek olursanız buradan kesinlikle bu anlaşmaya evet diyemeyiz bu şekilde dönersiniz. Sonra tekrar görüşmeler devam etti sonunda kabul ettiler. Şimdi bunun yazılı metne girmiş olması hele hele bir NATO sözleşmesinin mutabakat zaptının içerisine özellikle PKK'nın dışında YPG, PYD ve FETÖ terör örgütü olarak bunun yerleşmiş olması bizim bu süreçten nasıl bir başarıyla çıktığımızın en güzel ifadesidir. Uluslararası etkinliği olan dergilerde bunu bu şekilde kayda geçmiş oldular. İşin gerçeği de budur. NATO zirvesinde de bir iki üç dakikalık sesli değil fakat görüntülü olarak terörle mücadelemizi, Türkiye'deki terör gösterilerini de aynı zamanda Avrupa'nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin gösterilerini de orada yayına geçirdik ve NATO ülkeleri de bunları görüntülü olarak orada seyretme imkanı buldular. Tüm bunlar, dağıttığımız belgelerle onlara alın bakın görün dedik. 

YUNANİSTAN İLE YAŞANAN GERGİNLİK

Bizim Yunanistan'la savaşa girelim diye bir derdimiz yok. Ancak verdiği sözlerde durmuyorlar. sıkıntı burada. 147 hava ihlali yaptılar biz eğer komşuysak dostsak hava sahamızı neden ihlal ediyorsunuz. bunu yaparsanız bize düşen hava kuvvetlerimizin cevap vermesidir. Bunu yapmazsak benim vatandaşlarım silahlı kuvvetlerimiz nerde demez mi. üzerimize düşeni yapıyoruz. Yunanistan devam ederse biz de üzerimize düşeni yaparız. Miçotakis hakkı teslim etmiştir diyelim ama birçok lider bizi barıştık için gayret etti ama böyle bir şey düşünmediğimizi söyledik.

PUTİN VE ZELEKSKİ İLE GÖRÜŞME

Arkadaşlarımız Putin ve Zelenski ile randevu için görüşmelerini yapacaklar. Görüşmeleri yapıp, biz burada üzerimizden bu buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği yapı olmak üzere mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Bu işin sıkıntısını çeken ülkelere biz buradan aracı olmak suretiyle gönderebiliriz. 20 civarında gemimiz orada ve harekete hazır durumdular. İnşallah verecekleri olumlu cevapla da adımı atacağız.

"AFET BÖLGESİ İLAN ETTİK"

Son dönemlerde çok ciddi afetlerle karşı karşıyayız, Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız bu afetler karşısında yoğun bir çalışmayla bunların üstesinden geldik, geliyoruz. Yoğun bir şekilde kurumlarımız çalışmaları devam ettiriyor. Artvin'de heyelan sebebiyle 1 TIR'ımız kayaların altında kaldı ve 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Orada da ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil ama son yangın afetinde tüm itfaiyecilerimiz, kurumlarımız 4 buçuk günde bu yangının üstesinden geldiler. 5 bin 500 hektarlık bir alanı da bu afette kaybettik ama yine oraları yeşillendireceğiz. Bu zarar gören bölgeleri özellikle genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi söyleyeyim. Afet bölgeleriyle ilgili devletin yapması gereken destekler neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz. 

Yaşar utar 1 Temmuz 2022 14:31

Askari ücret galiba Yunanistan'a takildi