2022-05-20 13:59:34 | Son Güncelleme : 2022-05-20 14:21:49

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç mesajı: Kimse kusura bakmasın biz buna evet diyemeyiz

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularına cevap verdi. Erdoğan, ABD ve AB'ye YPG'yi neden terör örgütü olarak görmüyorsunuz diyerek seslenirken "YPG kesinlikle PKK’nın doğurduğu terör örgütüdür. AB ve ABD, YPG'ye her türlü güvenceyi veriyor" ifadelerini kullandı. İsveç ve Finlandiya'ya NATO üyelikleri için kapıları kapatan Erdoğan, "Kimse kusura bakmasın biz bunlara evet diyemeyiz" şeklinde konuştu

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Finlandiya ve İsveç mesajı: Kimse kusura bakmasın biz buna evet diyemeyiz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camii’nin çıkışında açıklamalarda bulundu. Terör örgütü YPG/PKK'nın Avrupa Birliği ve ABD tarafından güvence verildiği belirten Erdoğan İsveç ve Finlandiya'ya kapıları bir kez daha kapattı. Erdoğan, "Kimse kusura bakmasın biz bunlara eve diyemeyiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca bugün Hollanda Başbakanı'yla geniş bir görüşme yaptığını söylerken yarın ise İngiltere, Finlandiya ile görüşme yapacağını duyurdu.

NEDEN TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL ETMİYORSUNUZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar;

Türkiye-Kolombiya arasında ne gibi ilişkiler olabilir birinci derecede bunları görüşeceğiz. İkinci adım bölgesel konular olacaktır. Bir diğer önemli konu da dünyada terörün farklı boyutları var ama biri de uyuşturucu kaçakçılığıdır. Bunu da görüşeceğiz. Görüşmeden sonra da ikili olarak yapacağımız açıklamalar olacaktır. Her şeyden önce terörle mücadele sati bir kavram değildir. Kuşatıcılığı çok çok geniştir ve bizim PKK ile mücadelemiz aynı zamanda AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmesine şimdi ayrı bir kılıf uydurdular. Terör örgütü olarak kabul ettiklerini söylediler peki YPG'yi neden terör örgütü olarak kabul etmiyorsunuz. YPG, PKK'nın doğurduğu bir terör örgütüdür. ABD bile bunlara görüşme noktasında birçok fırsatlar tanıyor. Başta Almanya olmak üzere İsveç'inde de Fransa'sında da hepsinde bu terör örgütleri her türlü gösteriyi yapıyor mu, yapıyor. Bunları biz kendilerine anlattığımız gibi, ikili görüşmelerde de hep anlattık, belgeler sunduk. Bakın bunlar terör örgütüdür, işledikleri suçlar ortadadır. 

TERÖRİSTLERİ VERMİYORLAR

Kandil'i kendileri için bir merkez haline getirmeleri PKK/YPG'nin inkar edilemez bir terör estirmeleridir ama batı ne yazık ki bunları saklıyor. Verin bize bu teröristleri dediğimiz zamanda da vermiyorlar. Gereği neyse bunun gereğini yapmaya devam edeceğiz.

"KİMSE KUSURA BAKMASIN, 'EVET' DİYEMEYİZ"

Bugün Hollanda Başbakanı'yla geniş bir görüşme yaptık. Yarın İngiltere'nin Finlandiya'nın görüşme talepleri var. Aynı şekilde Stoltenberg ile görüşmemiz olacak. Telefon diplomasisini kesmemek adına yapmaya edeceğiz. Bu terör örgütlerinin bütün belgeleri bizde olduğuna göre, bunun mağduru biz olduğumuza göre NATO'nun teröre karşı hassasiyetlerini biliyorsak, NATO'ya böyle bir terör örgütünün alınmasına biz evet diyemeyiz. İsveç ve Finlandiya için aynı şeyi düşünüyorum. Kendi parlamentolarında bunlara konuşmalar yaptırıyorlar, imkanlar sağlıyorlar, silah, mühimmat temini yapıyorlar. Kimse kusura bakmasın bu terör örgütlerinin NATO'ya girmesine bir evet diyemeyiz.

Ahmedi Nejat 21 Mayıs 2022 01:01

Yarın yine geri adım atar papaz brunson oalyindaki gibi