2021-08-02 22:03:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda Tunus Cumhurbaşkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan ile Said, görüşmesinde bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda Tunus Cumhurbaşkanı ile görüştü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Tunus’taki gelişmeler ile ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

'GELİŞMELERİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Tunus’un istikrarını, iç barışını ve huzurunu korumasının bölgenin selameti açısından da son derece mühim olduğuna işaret ederek, son günlerde Tunus’ta yaşanan gelişmeleri bu bakımdan dikkatle takip ettiklerini belirtti. 

Tunus’un bu sıkıntılı dönemi atlatarak, yoluna çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğine inandıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokratik geçişin bölgedeki ilham kaynağı Tunus Meclisi’nin faaliyetlerinin tüm zorluklara rağmen devam etmesinin hem Tunus için hem de bölge demokrasisi için önemli olduğunu vurguladı.

Problemlere çözüm üretme, sağlıklı tartışma ve diyalog zemini olarak Meclis’in çalışmalarını sürdürmesinin hayati değere sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’ta demokrasinin korunması, özgürlüklerin garanti altına alınması ve hukukun üstünlüğünün gözetilmesinin çok kıymetli olduğunu dile getirdi.

TUNUS'TA SİYASİ KRİZ

Tunus Cumhurbaşkanı Kays  Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağırmıştı. Ülkedeki siyasi kriz ve belirsizlik devam ederken, sorunun çözümüne yönelik henüz kayda değer bir adım atılmaması halkı ve bölge ülkelerini endişelendiriyor.

Etiketler