Tgrt Haber
29 Kasım 2023 15:33 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 16:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti.

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pham Minh Chinh

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ İLE VİETNAM BAŞBAKANI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Vietnam'ın Ankara Büyükelçisi Do Son Hai, Vietnam Hükümet Ofisi Başkanı Tran Van Son ile Çalışma, Savaş Malulleri ve Sosyal İşler Bakanı Dao Ngoc Dung da yer aldı.

Ortak basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile Vietnam Başbakanı Pham huzurunda, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Yılmaz, bu yılın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 45. yıl dönümü olması münasebetiyle, ziyaretin ikili ilişkiler açısından ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh’i kabul etti

"İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bugün gerçekleştirilen görüşmelerde ilişkileri güçlendirme konusundaki ortak iradenin teyit edildiğini, karşılıklı ziyaret ve temasların artırılması hususunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ayrıca Vietnam ekonomisinin kalbi Ho Şi Min şehrinde Başkonsolosluk açma hususunda mutabık kaldıklarını ifade etti

Vietnam'ın, Türkiye'nin Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) bölgesindeki en önemli ticaret ortaklarından olduğunu belirten Yılmaz, Vietnam ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ortak iradeye sahip olduklarını ifade etti.

Yılmaz, bu çerçevede, ikili ticaret hacminin dengeli şekilde artırılması, karşılıklı yatırımların teşviki ile Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasından daha fazla istifade edilmesi üzerinde durduklarını belirtti.

 

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...