• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1210
 • down
  USD
  7.8553
 • up
  EURO
  9.2901
 • up
  GBP
  10.2034
 • up
  Altın
  484.842
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 06.08.2019 - 13:05 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı

Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz." dedi. Sınırda kurulması planlanan güvenli bölge için ABD'ye seslenen Başkan Erdoğan, "NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD'den de bu çerçevede gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin güven içinde yaşayacağı bir barış koridorunu kuracağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna operasyon mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 11. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye meselesine ilişkin, "Gerektiğinde diyalogla gerektiğinde yumuşak güç unsurlarıyla gerektiğinde zorlayıcı diplomasi araçlarıyla gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız." dedi. Erdoğan, "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz." ifadesini kullandı.

 

"ABD'den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz"

Türkiye'nin NATO müttefiki ve stratejik ortağı olan ABD'den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını beklediklerini belirten Erdoğan, "Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahları ile büyütülen yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez." şeklinde konuştu.

"Kimse kimseyi aldatmasın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "S-400'lerin NATO'ya ve F-35'lere zarar vereceğine dair hiçbir somut veri yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın." dedi.

Erdoğan, Amerika'dan, gerek FETÖ elebaşılarının iadesi gerek PKK/YPG terör örgütünün silahlandırılmasına son verilmesi konularında net adımlar beklediklerini ifade etti.

"AB Türkiye'yi kazanmalıdır"

"AB küresel aktör olmak istiyorsa öncelikle Türkiye'yi kazanmalıdır." diyen Erdoğan, Türkiye'nin üyeliğinin birkaç ülkenin ihtirasına kurban edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

"PKK'yı Irak topraklarından atmakta kararlıyız" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PKK denen çıbanbaşını Irak topraklarından kopartıp atmakta kararlıyız." diye konuştu.

"Türkiye tamamen ticari bir tercihte bulunmuştur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"S-400'ler meselesinde Türkiye güvenliğiyle ilgili stratejik değil, tamamen ticari bir tercihte bulunmuştur. Ülkemizi bu tercihe zorlayan da müttefiklerinin uzlaşmaz tavrıdır."

"Bağımsız bir Filistin devletinin kurulması mecburiyettir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulması ve tanınmasının artık bir tercih değil mecburiyet olduğunu belirtti.

Etiketler : erdoğan
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber