• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  95734
 • up
  USD
  5.5633
 • up
  EURO
  6.1703
 • up
  GBP
  6.7916
 • up
  Altın
  271.952
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 08.01.2014 - 08:11 Yorum : 0

Davutoğlu, 'Hiçbir hukuki açık yoktur'

Davutoğlu, Hatay'daki TIR olayına ilişkin 'Türkmenlere giden bir yardım konvoyuydu. Gerekli hukuki prosedürlerin hepsi tamamlandı. Hiçbir hukuki açık yoktur' dedi.

Davutoğlu, 'Hiçbir hukuki açık yoktur'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları değerlendirdi.Gazeteci Bünyamin Aygün'ün kurtarılmasına ilişkin Davutoğlu, "Dört buçuk yıl içinde beni en çok sevindiren, herhangi bir vatandaşımızı zor şartlardan kurtardıktan sonra onunla ya da ailesi ile telefonda yaptığım görüşme. Son yıllarda 160’a yakın vatandaşımızı benzer şartlardan kurtardık" dedi.
Dün Aygün ile ilk konuştuğunda daha Türkiye sınırlarına girmediğini söyleyen Davutoğlu, "Bütün kurtardığımız vatandaşlarımızda gördüğümüz vakar dolayısıyla kendisini tebrik ediyorum. Bu ülkenin bir vatandaşı olmanın gururunu ilk kurtarıldığı andan itibaren hep zikrettiler" diye konuştu.Davutoğlu, bir taraftan Aygün'ün kurtarılış sürecini takip ederken, diğer taraftan çatışmalarda mahsur kalan vatandaşların hepsini tek tek isimleriyle takip ettiklerini bildirerek "Devletimiz artık muktedir, güçlü bir devlet" ifadesini kullandı.Gazeteci Aygün'ün kurtarılışı sırasında çatışmaya girilip girilmediğine ilişkin soruya Davutoğlu, "Özgür Suriye Ordusu'nun yaptığı kurtarma operasyonunda çatışmaya girdiği ancak hiçbir Türk yetkilinin herhangi bir çatışmanın tarafı olmadığı" yanıtını verdi.Davutoğlu, Hatay'daki tır olayına ilişkin de "Türkiye sanki radikal örgütlere destek oluyormuş gibi bir görüntüye sebep teşkil edecek tavırlardan herkesin kaçınması lazım. Türkmenlere giden bir yardım konvoyuydu. Bunun için gerekli hukuki prosedürlerin hepsi tamamlandı. Hiçbir hukuki açık yoktur" değerlendirmesinde bulundu.Son dönemde yapılan operasyonlara ilişkin Davutoğlu, "Öyle bir algı oluşturulmaya çalışıldı ki sanki bütün kabine üyeleri, bütün hükümet büyük bir yolsuzluk içinde" diyerek, 17 Aralık'tan beri yapılmak istenenin Türkiye'nin özgüvenini yıkmak olduğunu belirtti.Davutoğlu, "Siz, 'kollektif bir suç var ve bu suç hükümetin değiştirilmesini gerektiriyor' dediğinizde hukuka da demokrasiye de ihanet edersiniz" değerlendirmesinde bulunarak, "Biz nihai kertede bütün bu elbiselerden ve sıfatlardan soyunarak beyaz örtüyle gideceğimiz bir hesaba hazırlanarak bu yola çıkmış insanlarız" ifadesini kullandı.Sivil toplumun ve devletin kendi alanında yükselmesi halinde, her ikisinin de birbirini ikame etmeye kalkmamasının sağlıklı bir ilişki olacağını söyleyen Davutoğlu, "Yolsuzluk iddiaları ile ilgili şeyler değişik zamanlarda getirilmiş olsa veya siyasetin de dikkatine getirilmiş olsa buna en fazla hassasiyet gösterecek olan sayın Başbakanımızdır ve hepimiz bunun üzerine gideriz" dedi."Bir bürokratın birinci aidiyet ilişkisi devletedir" diyen Davutoğlu, "Son dönemde sanki bürokrasinin mahiyeti değiştiriliyor gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor" diye konuştu.Davutoğlu, karşılıklı hamlelerle bu işin bir satranç oyununa dönüştürülmemesi gerektiğine işaret ederek, "Devletle bilek güreşi yapılmaz" değerlendirmesinde bulundu.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber