2021-11-27 08:16:43

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Letonya'ya gidiyor: Çantasında 6 başlık var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Kasım’da Letonya’da NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısına katılacak. Çavuşoğlu’nun gündeminde Suriye, Libya, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, S400, F-16 tedariki ve F-35 konuları yer alacak.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Letonya'ya gidiyor: Çantasında 6 başlık var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Letonya’nın başkenti Riga’da NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları 30 Kasım’da bir araya gelecek. Toplantı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında düzenlenecek. Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu da toplantıya katılacak. Çavuşoğlu’nun zirvede NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesi bekleniyor.

S-400 MESAJI VERECEK

Yoğun bir gündemle Riga’ya gidecek olan Çavuşoğlu’nun gündeminde Suriye, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Libya, S-400, F-35 ve F-16 tedariki konuları olacak. Bakan Çavuşoğlu toplantıda mevkidaşlarına Türkiye’nin S-400 geri adım atmayacağını bunun saldırı değil bir savunma sistemi olduğunu bir kez daha anlatacak.

BLINKEN İLE GÖRÜŞME

Türkiye ve ABD arasında kurulan ortak çalışma mekanizması kapsamında Bakan Çavuşoğlu ayrıca, ABD’li muhatabı Blinken ile F-16 tedariki ve Türkiye’ye teslim edilmeyen F-35’leri ele alacak.

FETÖ’nün ABD’deki faaliyetleri ile ABD’nin terör örgütleri PKK/YPG’ye askerî ve siyasi desteği de Çavuşoğlu’nun gündeme getireceği sıcak başlıklar arasında yer alacak.

NATO’NUN GÜNDEMİ

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündeminde ise, pandemi ile ortak mücadele, AB’nin göçmen krizi, İttifakın siyasi rolünün güçlendirilmesi, Rusya ve Çin kaynaklı ‘kaygılar’ da gündeme gelecek. Ayrıca, siber tehditler, enerji güvenliği, iklim değişikliği, terörizme karşı mücadele de toplantıda masaya yatırılacak

Etiketler