2022-05-20 22:18:00 | Son Güncelleme : 2022-05-20 23:45:58

Yunan F-16'larının ihlaline Türkiye'den sert tepki: Kuvvetle kınıyoruz

Politika  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Yunan F-16'larının Ege Denizi'nde Türk hava sahasını ihlal etmesine Türkiye'den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı tahrikkar eylemi kınarken, gereken karşılığın verildiğini açıkladı.

Yunan F-16'larının ihlaline Türkiye'den sert tepki: Kuvvetle kınıyoruz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, Gökçeada’nın batısında ve Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal etti. İhlali kınayan Dışişleri Bakanlığı, Yunan jetlerine angajman kuralları çerçevesinde gereken karşılığın verildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan’ın hava sahası ihlal iddiaları hakkındaki soruya ilişkin, “Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, 16 Mayıs 2022 tarihinde Gökçeada’nın batısında, 17 Mayıs 2022 tarihinde ise Enez’in batısında hava sahamızı ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı 18 Mayıs 2022 tarihinde vermiştir” ifadelerini kullandı.

YALANLAMA VE KINAMA

Sözcü Bilgiç, “Yunanistan bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunanistan’ın Ege’deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili, hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerekir” dedi.