2021-10-27 10:39:29

Durmuş Yılmaz İYİ Parti’nin tezkerede ‘Evet' kararına uymadı

Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkere AK Parti, MHP, Memleket Partisi ve İYİ Parti'nin "evet" oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı.CHP ve HDP tezkere oylamasında 'hayır' oyu kullandı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz ise partisinin aksine tezkereye "hayır" oyu verdiğini açıkladı.

Durmuş Yılmaz İYİ Parti’nin tezkerede ‘Evet' kararına uymadı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere Irak ve Suriye'ye gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda CHP ve HDP'nin "hayır" oylarına karşı AK Parti, MHP ve İyi Parti'nin "evet" oylarıyla kabul edildi.

AKŞENER'iN KARARINA UYMADI

İYİ Parti'de Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin açıklamayı 20 Ekim tarihinde partinin genel başkanı Meral Akşener yapmış ve "Evet" oyu vereceklerini belirtmişti. İYİ Parti'nin aldığı grup kararına rağmen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tezkereye "hayır" oyu verdiğini açıkladı.

'RET' DEYİP İMZALADIM"

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın oy pusulasını paylaştığı tweeti alıntılayan Yılmaz, "Sistem parmak izimi okumadığı için ben de bu pusulayı "ret" deyip imzaladım. Ancak oylama elektronik oylama yerine parmak kaldırmak suretiyle yapılınca hayır diye parmak kaldırdım ve pusulayı yırtıp çöpe attım. Keşke saklasaymışım." ifadelerini kullandı.

PERVİN BULDAN’DAN TEZKEREYE YANLIŞIKLA ‘EVET’

TBMM Genel Kurulu'nda Suriye ve Irak tezkereleri oylandığı sırada HDP milletvekili Pervin Buldan, kazara evet için elini kaldırdı.

 

Etiketler