23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %43
Rüzgar 4.68 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2022-01-06 06:45:42

4,5 yıllık gerilim sonrası bir ilk: Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyarete gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 yılında İstanbul’da öldürülmesinden sonra ilk kez Suudi Arabistan ziyaret edecek. Erdoğan'ın sonraki durakları ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İran olacak.

4,5 yıllık gerilim sonrası bir ilk: Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyarete gidiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’yi bu yıl yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022'de yoğun bir diplomasi turuna çıkacak.

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke2nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın ilk aylarında Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 yılında İstanbul’da öldürülmesinin ardından Türkiye ve Suudi Arabistan arasında siyasi gerginliğin tırmandığı 2020 yılında Türk mallarına yönelik resmî olmayan bir boykot başlatmıştı. Siyasi gerginlik, iki bölgesel güç arasındaki ticari ilişkilere de yansımıştı. Ancak son dönemde Riyad’ın Türkiye’ye yakınlaşma çabaları ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde adımlar atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da son yaptığı açıklamada Şubat ayında Suudi Arabistan’a resmî bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

BAE İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, diğer bir Körfez ülkesi BAE’yi de Şubat ayında ziyaret edecek. Ankara ve Abu Dabi, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed en-Nahyan’ın, Türkiye’ye resmî ziyaretiyle normalleşme sürecine girmişti.

İRAN’DA SURİYE ZİRVESİ

Erdoğan daha sonra İran’da gerçekleştirecek Suriye konulu liderler zirvesine katılacak. Bunların yanı sıra, Ermenistan ile normalleşme dâhilinde karşılıklı tayin edilen özel temsilcilerin ilk toplantısı bu ay gerçekleştirilecek. Güney Kafkasya’da istikrar ve iş birliğine katkı sağlaması için kurulan 6’lı platform toplantısının ikincisi Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak. Ayrıca ABD ile F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi için yapılan görüşmelerin ikincisi şubat ayında Washington’da gerçekleştirilecek

Etiketler