2022-05-17 15:13:31 | Son Güncelleme : 2022-05-17 16:02:58

Fatih Erbakan'dan Millet İttifakı'na eleştiri: HDP olmadan İstanbul ve Ankara'yı alamazlardı

Politika  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Millet İttifakı'na yönelik sert eleştirilerde bulundu. HDP'nin Millet İttifakı'nın gizli ortağı olduğunu belirten Fatih Erbakan, "HDP olmadan İstanbul'u da alamazlardı, Ankara’yı da alamazlardı" ifadelerini kullandı. Muhalefetin parlamenter sisteme dönüş planına karşı olduklarını da belirten Erbakan, "Biz çift başlılık istemiyoruz. Mevcut sitemdeki sorunların çözülmesinden yanayız" diye konuştu.

Fatih Erbakan'dan Millet İttifakı'na eleştiri: HDP olmadan İstanbul ve Ankara'yı alamazlardı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 2023 seçimlerine giden süreçte Kocaeli TV'de yayınlanan Ters Köşe adlı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP ve İyi Parti liderliğindeki 6'lı Millet İttifakı'na eleştirilerde bulunan Fatih Erbakan, HDP'nin söz konusu ittifakın gizli ortağı olduğunu savundu. Millet İttifakı'nın HDP sayesinde Ankara ve İstanbul'u kazandığını söyleyen Erbakan, HDP'yi kapatmanın PKK'nın işine yarayacağını belirtip "HDP'yi siyasi yollarla mağlup etmek lazım. Partiyi kapatmak PKK'nın ekmeğine yağ sürmek olur" şeklinde konuştu.

Millet İttifakı'nın gizli ortağının HDP olduğunu söyleyen Erbakan, "HDP olmadan İstanbul'u da alamazlardı, Ankara’yı da alamazlardı. Hatta HDP de haklı olarak bu gizlilikten şikayetçi. Diyor ki, ‘Hem arka planda benim oyumu alıyorsunuz. Sayemde İstanbul, Ankara, Adana, Edirne'yi alıyorsunuz ama masaya oturtmuyorsunuz’. Apaçık ortada, HDP’nin yüzde 11-12’lik oyu olmasa 50+1’de de çok zorlanırlar” diye konuştu.

"HDP'Yİ SİYASİ YOLLARLA MAĞLUP ETMEK LAZIM"

Erbakan, "HDP kapatılmalı mı?" sorusuna ise "Kapatılması en çok PKK’nin işine yarar. Bizim bu konuda söylediğimiz hep o. HDP’nin siyasi yollarla mağlup edilmesi lazım. Yani ideolojik olarak, çizgi olarak, maalesef yapı olarak o çekirdek kadro özellikle bizim tarihimizle, kültürümüzle, o bölge insanının inancıyla, temel değerleriyle bağdaşmayacak söylemleri, ideolojileri var. Komünizm var, sosyalizm var, ateizm var. Maalesef onlar da toplumsal cinsiyet eşitlikçi, onlar da 'İstanbul Sözleşmesi' diyor, onlar da 'LGBT' diyor. Şimdi bunların Doğu'daki, Güney Doğu'daki insanımızla doku uyuşmazlığı var" diye konuştu.

"HDP'Yİ KAPATMAK PKK'NIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEK OLUR"

Erbakan, "Bunun yanlışlığını, HDP’ye gitmemeleri gerektiğini bizim siyasi yolla anlatmamız lazım. Kapattığınız zaman her seferinde daha da güçleniyor. Bugüne kadar 5-6 kere kapatıldı. Her seferinde daha çok örgütlendiler, daha çok mağdur edebiyatı yaptılar. Bir diğeri de dediğim gibi PKK’nın ekmeğine yağ sürmek. Çünkü PKK diyecek ki; 'Bak biz size yıllardır dedik ki kardeşim bu iş siyasetle olmaz. Dağa çıkalım, silahlı mücadele yapalım. Siz dediniz ki 'Yok biz siyaset yapacağız' al bak gördün mü, belediyeyi kazanıyorsun kayyum atıyorlar. Meclise giriyorsun partini kapatıyorlar. Gelin öyleyse dağa çıkalım'. PKK’ye bu kozu vermemek lazım. Kapatılmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz" dedi.

'PARLAMENTER SİSTEME KARŞIYIZ'

6'lı masanın getirdiği öneride problemler olduğunu söyleyen Erbakan, sözlerine şöyle devam etti:

"Mesela Türkiye’yi tekrardan iki başlı sisteme döndürme istekleri var. Neden cumhurbaşkanı ayrı başbakan ayrı olsun? Bu kadar bürokrasi yükü, protokol yükü, bu kadar masraf ve de aynı zamanda iki başlı bir sistem. Bundan dolayı biz karşı çıkıyoruz. Biz, ‘Mevcut sistemin aksayan yönleri var, bunların düzeltilmesi lazım, bunlar önemli konular’ diyoruz. Fakat yeniden eski sisteme dönmek gibi bir görüşümüz yok. Cumhurbaşkanı halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olsun, ayrıca bir başbakan olmasın, biz bu noktadayız. Onun yanında 'cumhurbaşkanlığı yapan bir insana siyaset yasağı' gelsin diyorlar. Bize göre bu da mantıksız bir şey. Siyasi, bürokratik tecrübesinin en üst seviyesinde. Bir kere fırsat eşitliğine aykırı, demokrasiye aykırı. Hakimlerin terfilerinde, ‘Verdikleri kararların AİHM içtihatlarına uygunluğunu esas alalım, ne kadar AİHM içtihadına uygun karar vermişse o kadar yükselsin’ diyorlar. Biz adaleti Avrupa’dan mı öğreneceğiz? Böyle bir şey de uygun değil."

6'lı masanın taslağına yönelik eleştirilerini sürdüren Erbakan, "Ben kendi açılarından söylüyorum; partide milletvekilinin seçilmesi, listeye girmesi genel başkanın iki dudağının arasında olduğu sürece partide de tek adam sistemi vardır. Partide demokrasi yok, o zaman nasıl güçlü meclis olacak? Nasıl güçlendirilmiş parlamenter sistem olacak? O zaman mesela hukuki bir zorunluluk olarak ön seçimi getirin. Genel başkanın iki dudağının arasında olmasın" dedi.