• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  114809
 • up
  USD
  6.8596
 • up
  EURO
  7.7623
 • up
  GBP
  8.7274
 • down
  Altın
  397.185
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.01.2014 - 15:49 Yorum : 0

Gül, 'Bu işi Anayasa değişikliği çözer'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısındaki değişikliğe ilişkin, 'İnanıyorum ki iktidar ve muhalefet partileri bir araya gelerek, Anayasa değişikliği ile bu işi çözebilirler' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarabya'daki Kalenderüstü Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının HSYK tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Dün akşam açıklamalarınız vardı. Özellikle 'Güzel şeyler olacak' şeklinde. Bu açıklama bizlerde ve kamuoyunda merak uyandırdı. Bu açıklama ile neyi kastettiniz?" sorusu üzerine, yargı etrafında bir takım tartışmalar yaşandığını, daha bağımsız ve daha tarafsız bir yargının Türkiye'de gerçekleşmesi için TBMM'de çalışmalar yapıldığını söyledi. Bir tarafta Anayasa değişikliği teklifleri bulunduğunu diğer tarafta tartışmaların devam ettiğini dile getiren Gül, "Benim bütün amacım bu işlerden Türkiye'nin güçlü çıkması, bir an önce bu işleri bitirip Türkiye'nin kendi gündemine dönmesiyle ilgili" diye konuştu.  
Bu konuda bazıları basına açık, bazıları kapalı çalışmalar yaptığını aktaran Gül, şöyle devam etti: "Ben hala şu kanaatimi muhafaza ediyorum: İktidar ve muhalefet, en azından 3 muhalefet partisinin 2'si prensip olarak iktidar partisi de bir Anayasa değişikliğinin olabileceğini söylediler bana. Onun üzerine bu çalışmaları yapmaya devam ettim. İnanıyorum ki, demokrasinin meşru ayakları olan bir tarafta iktidar partisi, bir tarafta muhalefet bir araya gelerek, bir Anayasa değişikliğiyle daha sağlam bir şekilde bu işi çözebilirler. Ben hala bu kanaatimi muhafaza ediyorum. Meclis'teki HSYK ile ilgili tasarı, tutulabilir, Genel Kurul'a indirilmez, yok gibi görülebilir. Hükümet de bu konuda eğer çok kesin bir tavrını koyabilir, bunu Genel Kurul'a getirmeyeceğiyle ilgili. Daha sonra da en azından 3 siyasi parti bir araya gelirler ve bakarlar; Anayasa değişikliği çıkartabilecekler mi çıkartamayacaklar mı? Bir araya geldiklerinde çıkartamayacakları gibi bir kanaate varırlarsa o zaman herkes kendi yoluna gider." HSYK'nın yapısına ve tarafsızlığına ilişkin mutabakatların oluştuğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti: "Sadece üyeler nasıl seçilecek? Oraya gelmiş tıkanmış. Niyet olursa yol bulunur. Onun için bir araya gelsinler. Niyetlerin var olduğu görülürse onun da yolu bulunur. Dünyanın bir çok ülkelerinde bunun örnekleri vardır. Türkiye böyle önemli bir meseleyi, iktidar-muhalefet el birliğiyle çözmüş olmanın çok pozitif bir psikolojisini yakalar. Türkiye'de güzel bir hava oluşur. Arzu etmek ve görmek istediğim şey bu. Bu gerçekleşmezse o zaman demokratik nizam içinde parlamenter düzen içinde kanunlar çıkar. Onların kontrolüyle ilgili mekanizmalar var. Anayasa'ya uygunluğu, uygun olmayışı... Bu tartışmalar başka bir mecrada devam eder. Söyleyeceğim bunlar."  Cumhurbaşkanı Gül, dün de bu konudaki ümidini koruduğunu ifade ettiğini hatırlatarak, "Sayın Başbakan'la da görüşlerimi paylaştım. Doğrusu ondan da müspet bir karşılık aldığım için güzel gelişmeler olabilir ümidimi besliyorum" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Danimarka Kraliçesi Margrethe II’nin daveti üzerine 17-19 Mart tarihlerinde Danimarka'ya devlet ziyareti yapacak.
Açıklamada, yılda iki devlet ziyareti kabul eden Danimarka'ya Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyaret olacağı belirtilerek, "Bu tarihi ziyaret, iki müttefik ülke olan Türkiye ve Danimarka arasındaki dostane ilişkilerin çeşitli boyutlarıyla ele alınmasına ve bu dost ülke ile işbirliğimizin tüm alanlarda güçlendirilmesini sağlayacak imkanlar üzerinde durulmasına vesile olacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber