Tgrt Haber
22 Şubat 2024 11:15 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 13:51

Hakkari'de yerel seçim yarışı 7 aday arasında geçecek

Hakkari'de DEM Parti ile AK Parti arasında geçmesi beklenen yerel seçim yarışında 7 aday sandıkta kozlarını paylaşacak. Yerel seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında giren MHP, Hakkari'de AK Parti'nin adayını destekleyecek.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Hakkari'de yerel seçim yarışı 7 aday arasında geçecek
Hakkari,yerel seçim

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerimizden Hakkari'de yerel seçim yarışı kıyasıya geçecek. Hakkari Belediye Başkanlığı için 7 isim yarışacak.

31 Mart yerel seçimleri için 7 siyasi parti Hakkari İl Seçim Kuruluna başvurdu. İl Seçim Kurulu tarafından hazırlanan aday teslim tutanağına göre, belediye başkanlığı için başvuru yapan partiler ve başkan adayları şöyle:

  • DEM Parti: Mehmet Sıddık Akış 
  • AK Parti: İsmet Ölmez
  • CHP: Cüneyit Özbek
  • Yeniden Refah Partisi (YRP): Osman Azizoğlu
  • İYİ Parti: Yaşar Yorulmaz 
  • DEVA Partisi: Mirza Özek
  • Zafer Partisi: Melis Akın 

Seçim takvimine göre, bundan sonraki süreçte siyasi partiler aday listesindeki eksiklikleri 22 Şubat'a kadar tamamlayabilecek.

Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek, aynı gün listelere itiraz süresi başlayacak. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta açıklanacak.

KAYYUM TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Mart 2019'da seçilen HDP Hakkari Belediye Eş Başkanları, terör soruşturması kapsamında ekim ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi. İçişleri Bakanlığının kararı ile belediye başkanlarının yerine ise vali kayyum olarak atandı.

HAKKARİ 2019 SEÇİM SONUÇLARI

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hakkari'deki yarış Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) arasında geçti. 33 bin 232 oyun kullanıldığı 122 sandıktan HDP birinci parti olarak çıktı. HDP yüzde 59,97 oy alırken, AK Parti yüzde 33,25, CHP ise 2,56 oy aldı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...