Tgrt Haber
10 Aralık 2023 11:50 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 14:18

İYİ Parti'den teşkilata CHP yasağı: İttifak görüşmelerini reddedin

Yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alan İYİ Parti'de, teşkilatlara tek tek uyarı yazısı gönderildi. CHP ile el altından görüşme yapılmaması istenen yazıda "İttifak amaçlı görüşme tekliflerini reddedin" talimatı verildi.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Meral Akşener, Chp, İttifak, Yerel Seçim

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) gelen yerel seçimde iş birliği teklifini reddeden İYİ Parti, parti teşkilatlarına yasak getirdi. İYİ Parti'den yereldeki teşkilatlara gönderilen yazıda, CHP ile el altından ittifak görüşmesi yapılmaması talimatı verildi.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına 'ittifak' talimatı gönderdi. Kavuncu örgütlere yerelde ittifak görüşmelerini yasaklayarak, gelen tekliflerin teşkilat koordinatörlerine iletilmesini istedi. Bu talimatın Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın yaptığı son ittifak çağrısının ardından verilmesi ise dikkat çekti.

'GÖRÜŞME TEKLİFLERİNİ REDDEDİN"

Kavuncu’nun teşkilatlara gönderdiği talimatta şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Başkanlarımız; özellikle bugün ve önümüzdeki birkaç günlük süre zarfında bazı siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıklarından seçim ittifakı konusunda görüşme istişare vb. başlıklar altında manipülasyon ve provokasyon maksatlı bir araya gelme tekliflerinin geldiği/geleceği anlaşılmaktadır.

Parti disiplinimizi korumak ve manipülasyona ve bilgi kirliliğine yol açmamak adına; bu tekliflerin açık ve net bir şekilde reddedilmesi ve tartışmaya bile mahal verilmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple il ve ilçe başkanlıklarımıza gelen bu tekliflerin reddedilmesiyle birlikte ilgili teşkilat koordinatörümüze de durumun aktarılması önemle rica olunur."

AKŞENER'DEN TEPKİLERE CEVAP

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçime ittifaksız girme kararı sonrası yaşanan istifalar ve gelen tepkilere cevap verdi. Trabzon’daki ‘Teşkilat Buluşması’ programında yağtığı konuşmada yeterince fedakarlık yaptıklarını ifade eden Meral Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Biz bir karar aldık, dokuz saat konuştuk. İş birliğine 14 kişi ‘Evet’ dedi, 35 kişi ‘Hayır’ dedi. Anlayamadığım, anlamlandıramadığım hem cumhur ittifakını destekleyenler hem masada bulunup millet ittifakını daha doğrusu CHP’yi desteklediğini iddia edenler 24 saat küfür ediyorlar. Bu kararı verecek olan milletimiz. Siz de küfretmek yerine, iftira atmak yerine proje üretin, milletimizin derdine yönelik çalışma yapın.

Biz ülkemiz adına yeteri kadar fedakarlık yaptık. Yeteri kadar gayret sarf ettik. Yeteri kadar elimizden ne geliyorsa fazlasıyla ortaya koyduk. Şimdi kendi başımıza hür ve müstakil olarak seçime gitmek istiyoruz. Bunun kararını milletimiz verecek. Ne için milletin kararına bu kadar müdahale etmeye kalkışıyorsunuz?”

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...