2022-05-24 19:20:24 | Son Güncelleme : 2022-05-24 22:07:35

5 ay sonra ilk kez düzenlendi: YİK toplantısında "göç yönetimi" vurgusu

Politika  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısı sona erdi. Yaklaşık 5 ay sonra ilk kez düzenlenen toplantının ardından yazılı açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kritik toplantıda göç politikasının masaya yatırıldığını bildirdi. Öte yandan toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı ve göçmenlerin geri dönüşüne ilişkin bir sunum yaptığı öğrenildi.

5 ay sonra ilk kez düzenlendi: YİK toplantısında "göç yönetimi" vurgusu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yüksek İstişare Kurulu (YİK) 5 ay aradan sonra ilk kez toplandı. Yaklaşık 3 saat süren kritik toplantıda göçmen konusu ele alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da toplantıda göç sorununa ilişkin bir sunum yaparken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Kurul üyeleri, Türkiye’nin göç yönetimi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair konuları ele almışlardır. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Sayın Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde uluslararası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir" dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı'na ilişkin yazılı açıklamada bulundu. İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Kurul üyelerinin, Türkiye’nin göç yönetimi ve çeşitli statülerle ülkede bulunan yabancılara dair konuları ele aldığını bildirdi. Toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir sunum yaptığı belirten Altun, Kurul üyelerinin, göç yönetimi konusundaki mevcut düzenlemeler ve uygulamalar üzerine fikir teatisinde bulunduklarını ifade etti.

KAÇAK GÖÇMEN SORUNU

Kurul üyelerinin, entegrasyon politikalarının yanı sıra Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerini sağlayacak gelişmelere dair görüşlerini dile getirdiklerini kaydeden Altun açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kurul üyeleri ayrıca yabancı düşmanlığı üzerinden siyasi rant ve provokasyon yürütülmesinin önüne geçecek adımları da değerlendirmişlerdir. Cumhurbaşkanımız, Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Türkiye’nin tarih boyunca olduğu gibi bugün de sınırlarına dayanan ve bir şekilde topraklarına sığınan hiçbir mazluma, mağdura sırtını dönmediğini ifade etmiştir. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güvenli hale getirdiği bölgelere geri dönenlerin sayısının 500 bini geçtiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanımız, bu bölgelerde uluslararası finansmanla inşa edilecek yeni yerleşim yerleriyle çok daha fazla sayıda Suriyelinin evlerine dönüşünü temin edeceklerini söylemiştir. Cumhurbaşkanımız medeniyetimiz, inancımız, kültürümüz ve değerlerimizde yeri olmayan yabancı düşmanlığına milletimizin ve devletimizin asla izin veremeyeceğini ifade etmiştir."

Etiketler