2022-05-26 15:10:00 | Son Güncelleme : 2022-05-26 15:13:32

Macron'a, İsveç ve Finlandiya uyarısı: Müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temasının NATO müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

Görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşı da ele alındı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Görüşmede, Ukrayna-Rusya savaşı da ele alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuna yönelik veto kararının nedenlerini aktardı.

MÜTTEFİKLİK RUHUYLA BAĞDAŞMAZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu dahil bölgesel konular ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında en kısa zamanda adil bir barışa ulaşılmasını arzu ettiklerini, bu doğrultuda iki ülkeyi diyalog ve diplomasi yolunda teşvik etmeyi sürdürdüklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarının NATO çatısı altındaki müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını da ifade etti.